Екологично поддържане на трайните насаждения: Какви са новостите в екосхемата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Въвеждат се три алтернативни практики, ставката достига максималният размер, вижте още

„По екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения в рамките на тази кампания ние регистрирахме много нисък интерес от страна на земеделските стопани, като в комуникацията с тях установихме, че практиката, която е предложена по интервенцията, не е универсална практика, която може да се приложи за всички трайни насаждения и поради тази причина сме предложили три практики в рамките на тази екосхема, които могат да се прилагат алтернативно от земеделските стопани в зависимост от вида на трайните им насаждения“, съобщи пред депутатите от Комисията по земеделието, храните и горите Аделина Стоянова, директор Дирекция „Директни плащания“ в Министерство на земеделието и храните по време на представянето на предложенията за изменение в Стратегическия план. По думите й се запазва практиката за поддържане на междуредията с азотфиксиращи култури, смес житни и тревни видове, които могат да се използват за последващо зелено торене без прилагане на препарати за растителна защита (ПРЗ) и изкуствени торове с възможност за извършване на косене или мулчиране в периода извън гнездене на птиците.

„Втората практика, която може да се приложи и алтернативно, и кумулативно с първата е мулчиране в междуредията на трайните насаждения, а третата практика е поддържане на междуредията с естествена растителност, която да се коси извън периода на гнездене на птиците и при необходимост да бъде извършено мулчиране без прилагане на ПРЗ и изкуствени торове върху растителността в междуредията“, представи още Стоянова.

Според Аделина Стоянова след комуникация със сектора е станало ясно, че третата практика изключително много се доближава до практиките, които те са прилагали фермерите с трайни насаждения доскоро по мерките по Агроекология. „Считаме, че тази практика би се възприела сравнително по-добре от земеделските стопани и я създаваме като трета възможна алтернативна практика“, каза още експертът.

„На база на променените практики в рамките на тази екосхема е преизчислена нова компенсаторна ставка, която е в размер на 168,93 евро като бюджетът, който се заделя по интервенцията до края на периода – 2027 г, е малко над 14 млн. евро. На база на заявените за подпомагане площи преразгледахме и планирането на площите, които биха били допустими за подпомагане и които биха заявили стопаните по тази интервенция и на тази база сме направили редукция на бюджета като сме осигурили бюджет за площите, които считаме, че биха били заявени от фермерите с подпомагане в размера на максималната ставка“, каза още Стоянова пред депутати.

МЗХ представи предложенията за промени в три ДЗЕС-а

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА