МЗХ представи предложенията за промени в три ДЗЕС-а

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Предстоят разговори с ЕК за одобрение на предложените промени

Предложенията за промени в три ДЗЕС стандарта представи днес екипа на Министерство на земеделието и храните по време на заседание на Комисията по земеделието, храните и горите към Народното събрание.

“Идеята на предлженията за промени, които сме направили, е да облекчат за стандартите до там, докъдето има научно обоснована възможност това да се случи и дотам, докъдето Европейската комисия да може да го одобри. Промените касаят три ДЗЕС стандарта – 4, 5 и 6. Най-щокотливият въпрос, който беше поставен като проблем и за изпълнение, като новост за България, е с процента на наклон на парцелите, който е по стандарт 6”, заяви Петър Кировски, директор на Дирекция “Растневъдство” към МЗХ.

“По отношение на ДЗЕС 4 предлагаме разстоянието до водните басейни, ширината на буферните ивици, да падне на три метра, както е по минимално изискване по регламент 21/15, за да се оставят два метра производствена зона за земеделските стопани и това ще бъде от тяхна полза категорично”, заяви Кировски.

“В 5-ти стандарт се прави лека козметична промяна, но тя свързана с това че получихме оплаквания от земеделските стопани във връзка с това, че когато работят с терени, които са наклонени, има голяма опасност и затруднение с работата по отношение на това, че може да се обърне трактора, машината или прикачния инвентар. Там даваме една допълнителна възможност да се работи по хоризонталите на терена, но даваме възможност да има и вертикална обработка, така че това да не противоречи на стандарта, който защитава почвите. Предварително от Комисията по този стандарт има положителна оценка и смятам, че той ще може да се промени по този начин”, допълни още той.

“В шести стандарт това, което излезе като предложение от работната група, е да не се прилага през зимен период. Ограничаваме чувствителния период през лятото и го свиваме до септември. Това беше една тежест, че се застъпва с началото на следващата стопанска година и възможността на земеделците да изпълнят стандарта, а именно 80% минимално почвено покритие през летния период. Това е, което тормозеше най-много земеделските стопани и ги притесняваше, особено тези, които отглеждат на наклонени терени да кажем картофи или други култури, за които трябва да вложат много усилия, за да изпълнят стандарта”, коментира Кировски.

“Тези промени бяха единотдушно обсъдени и приети и на Комитета по наблюдение. В този вид ще ги представим и на ЕК за одобрение. Мога да кажа, че Комисията не е щастлива от тези промени, първоначалната реакция не е много положителна, но предстои разговор с нея с доводи, защото тази работна група беше разширена и на нея присъстваха хора от Института по почвознание Пушкаров и Националния институт по метеорология и хидрология. Там с данни се доказа, че големият проблем всъщност се явява екстремното заслужаване през последните години през летния период и всъщност имаме подкрепа като цифри и  данни от тях за направените предложения за изменения”, допълни още той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА