ЕК: Таваните по проектите в земеделието остават фиксирани до края на 2020 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската комисия прие нова рамка за държавната помощ за предприятията в условията на пандемия

Таваните по проектите в селското стопанство, рибарството и аквакултурите остават фиксирани до края на 2020 г. Това е заложено във Временната рамка, която Европейската комисия прие с цел държавите членки да използват цялата гъвкавост, предвидена в правилата за държавната помощ, за да подпомогнат икономиката в контекста на епидемията от COVID-19.

Помощта не бива да надхвърля 100 000 EUR на предприятие с дейност в първичното производство на селскостопански продукти, или 120 000 EUR на предприятие, извършващо дейност в сектора на рибарството и аквакултурите. Всички използвани стойности трябва да бъдат в брутно изражение, тоест преди облагането с данъци или други такси.

Помощта за предприятия, извършващи дейност в първичното производство на селскостопански продукти не трябва да се фиксира на основата на цената или количеството продукти, пуснати на пазара.

Когато дадено предприятие извършва дейност в няколко сектора, за които се прилагат различни максимални суми, съответната държава членка гарантира чрез подходящи средства, като например разделно водене на счетоводство, че за всяка от тези дейности се спазва съответният таван, както и че общо не е надвишен най-високият възможен размер.

Основният отговор ще дойде от националните бюджети

Епидемичният взрив от COVID-19 поражда риск от сериозен икономически спад, засягащ цялата икономика на ЕС, който ще има сериозно отражение върху предприятията, заетостта и домакинствата, се казва в документа и се посочва, че е необходима целенасочена публична подкрепа с цел да се гарантира, че на пазарите ще остане достатъчна ликвидност, за да се противодейства на щетите, нанесени на стабилни предприятия, и да се запази непрекъснатостта на стопанската дейност по време на епидемичния взрив от COVID-19 и след това.

Предвид на ограничения размер на бюджета на ЕС основният отговор ще дойде от националните бюджети на държавите членки. Правилата на ЕС за държавната помощ дават възможност на държавите членки да предприемат бързи и ефективни действия за подпомагане на гражданите и предприятията, по-конкретно малки и средни предприятия, които са изправени пред икономически трудности вследствие на епидемичния взрив от COVID-19.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА