ЕК с предложение за намаляване на хранителните отпадъци с 30% до 2030 г.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути
Комисията представя предложение за 30% намаляване на хранителните отпадъци в ЕС до 2030 г. Според схемата, предложена от изпълнителната власт на ЕС, държавите-членки ще бъдат законово задължени да намалят общите хранителни отпадъци в магазините, ресторантите и домакинствата с 30% на глава от населението до края на 2030 г. – въз основа на цифрите за 2020 г.

Европейската комисия предложи правно обвързващи цели за намаляване на хранителните отпадъци до 2030 г., включително намаление с 30% за домакинствата, ресторантите и търговията на дребно, но организации и законодатели предупреждават, че това не съответства на международната амбиция за намаляване наполовина на хранителните отпадъци.

Освен това ще бъде въведена обвързваща цел за намаляване на хранителните отпадъци по време на обработката и производството на храни с 10%

Страните членки ще могат да изберат „най-подходящите мерки“ за постигане на тези цели, обясни заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, представяйки предложението.

„Ние оказваме голям натиск върху земята, използвайки пестициди, вода и торове, за да произвеждаме тази храна“, каза Тимерманс, добавяйки, че „ако хранителните отпадъци бяха държава-членка, тя щеше да бъде петият най-голям източник на парникови газове в ЕС“ .

Всяка година в ЕС се изхвърлят 59 милиона тона храна

Според данните на Комисията всяка година в ЕС се изхвърлят 59 милиона тона храна, което представлява приблизителна загуба от 132 милиарда евро.

Най-голям дял от хранителните отпадъци се генерират в домакинствата, докато преработвателният и производственият сектор – дейности между прибирането на реколтата и крайната продажба – заемат второ място.

„Да се ​​пилее храна в такъв мащаб, докато повече от 30 милиона европейци не могат да си позволят правилно хранене и докато гладът отново се увеличава в световен мащаб, е просто неприемливо“, добави той.

Преди конференцията на финландското председателство на Съвета, която има за цел да определи дневния ред на ЕС за действие относно хранителните отпадъци към 2030 г., редица компании са поели ангажименти да намалят хранителните си отпадъци, но определени бариери все още стоят на пътя им.

Постигане на реалистичен баланс

Въпреки че това предложение е първото по рода си, заинтересованите страни все още се притесняват, че целите, заложени в това преразглеждане, няма да бъдат достатъчни за постигане на устойчиви нива на хранителни отпадъци.

Цел 12.3 за устойчиво развитие на ООН – която ЕС се е ангажирал да постигне – предвижда „до 2030 г. да се намалят наполовина хранителните отпадъци на глава от населението на ниво търговия на дребно и потребители и да се намалят загубите на храна по веригите за производство и доставка, включително загубите след прибиране на реколтата .”

Предложението на Комисията обаче поставя по-ниска амбиция – от половината до една трета

„Смятаме, че трябва да поставим цел, която наистина е в обсега на повечето държави-членки“, каза служител на ЕС, като добавя, че ще има преглед през 2027 г. и се надяваме, че дотогава ще можем да надградим още повече целите, за да постигнем 50% до 2030 г.“

Тя също така подчерта необходимостта от справяне с етикетирането и липсата на информация на потребителите.

„Повечето хора все още не знаят, че само защото срокът на годност на даден продукт е изтекъл, не означава, че той е лош и негоден за употреба“, каза тя.

От друга страна, генералният директор на групата за хранително-вкусовата промишленост FoodDrinkEurope, Дирк Джейкъбс, каза, че „остава важно да не се подкопават усилията на държавите-членки и участниците по веригата на хранителната стойност, които вече са предприели стъпки към намаляване на хранителните отпадъци с помощта на 2015 г. базова линия.”

Освен това Джейкъбс поиска от Комисията „да събере стабилни и надеждни данни за хранителните отпадъци от държавите-членки, които са представителни и сравними“.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА