ЕК прогнозира постоянен растеж на полските култури до 2023 г.

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Производството на полски култури ще достигне 316 млн. тона до 2023 г. и се очаква фермерите да продължат да отглеждат обикновена пшеница и царевица за сметка на други култури. Това най-вероятно ще се дължи на увеличение в търсенето на биогорива, както и на добрите възможности за износ. Това се казва в официален доклад на Европейската комисия, съставен при средно 0.6% годишен темп на растеж на добивите, съобщава Agra Europe.

В доклада се казва, че се очаква производството на зърнени храни през 2013 г. да бъде 304.3 млн. тона, което представлява увеличение с 8% в сравнение с 2012 г. Очаква се също така до 2020 г. употребата на възобновяема енергия в ЕС да достигне 8.5% от всички течни горива, използвани в транспорта. Делът на останалите горива ще бъде зает от други източници на възобновяема енергия. Докато общата засята площ зърнени храни в ЕС ще остане сравнително постоянна, производството на някои култури ще се увеличи, като дяловете на царевицата и обикновената пшеница ще се увеличат до съответно до 18% и 14%.

Очаква се увеличение на производството на захар и захарно цвекло поради премахването на квотите в новата Обща селскостопанска политика през 2017г. „Когато квотите бъдат премахнати, цените на стоката в рамките на квотите и извън тях прогресивно ще се слеят и производството на етанол от захарно цвекло ще стане по-малко конкурентоспособно“, се казва в изявление на Комисията. „Освен това се очаква глюкозата да замести захарта в някои направления на употреба на храни, след като квотите за производство на изоглюкоза бъдат премахнати с промените в ОСП през 2017г. Експертите на ЕК очакват през следващото десетилетие Съюзът да става все по-самодостатъчен в производството на захар и да изнася все по-малко захар. Според тях ЕС ще произвежда само 120 млн. тона захар до 2023 г.

Производството на маслодайни растения се увеличи значително през миналото десетилетие и ще продължи да се увеличава през идното десетилетие, но Комисията очаква ЕС като цяло да остане един от големите вносители на маслодайни култури, особено на соя. В момента рапицата заема две трети от производството на маслодайни растения в ЕС, докато соята възлиза на 73% от общия обем на износа на маслодайни растения. Тези дялове са стабилни през последните години и експертите очакват да останат такива до 2023 г. Благодарение на увеличеното производство и голямото търсене на вносна рапица, употребата на маслодайни растения ще се увеличи до 53% до края на 2023 г. До тогава употребата на соя ще е спаднала под сегашното ниво и ще достигне 28%, се казва в доклада на ЕК.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА