ЕК определи правилата за мониторинг и оценка на стратегическите планове по ОСП

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Когато оценяват своите стратегически планове по ОСП, от държавите членки се очаква да оценят своите фактори за успех

Европейската комисия прие регламент, с който се осигурява обща рамка за мониторинг и оценка на постиженията на Общата селскостопанска политика (ОСП) в новия програмен период 2023-2027 г., информира Национална селска мрежа (НСМ) пред БТА.

В това решение се определят също така ясни правила относно подробната информация, която държавите членки ще трябва да събират, за да могат да разработят подходящи ИТ инструменти и системи преди старта на новата ОСП на 1 януари 2023 г.

Настоящият Регламент за изпълнение бележи важна стъпка в съответствие с цялостното преориентиране на ОСП – от фокус върху съответствието към фокус върху резултатите и изпълнението. Необходима е обща рамка и изчерпателен набор от данни, за да се извършва мониторингът и оценката на ОСП и тя допринася за повишаване на ефективността и ефикасността на ОСП, както и за по-голям отговор на социалните и екологичните нужди, изтъкват от ЕК.

Определената в Регламента нова рамка за оценка се основава на съществуващия опит и осигурява общо разбиране на ключовите понятия и елементи за мониторинг и оценка на изпълнението на стратегическите планове по ОСП. Когато оценяват своите стратегически планове по ОСП, от държавите членки се очаква да оценят своите фактори за успех. Факторите за успех, изброени в приложението към Регламента, имат за цел да оценят постигането на целите на ОСП, например намаляването на емисиите на парникови газове в селското стопанство, стабилността или увеличаването на доходите от селското стопанство, стабилността или увеличаването на доходите от селското стопанство, подобряването на баланса на хранителните вещества в земеделските земи или разрастването на предприятията в селските райони.

Ползите от стратегическите планове по ОСП също трябва да бъдат постигнати при разумни разходи и фактор за опростяване както за бенефициерите, така и за администрацията. поради това в новия Регламент се обръща внимание и на ефективността, като се обръща специално внимание на административните разходи и използването на цифрови инструменти и сателитни спътници.

В рамките на годишния доклад за качеството на изпълнението държавите членки ще споделят с ЕК обобщени данни на национално равнище, като предлагат степента на изпълнение на стратегическия план по ОСП на национално равнище. Това обаче няма да е достатъчно, за да позволи на ЕК да оцени ОСП. Поради това в новата рамка за мониторинг и оценка държавите членки ще предоставят също така задълбочена информация на ЕК.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама