Фермери: Хиляди декари в СЕУ са с червен код, много животновъди ще ликвидират стопанствата си

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Сроковете за корекции са много кратки, коментират още земеделски производители

“Хиляди декари в СЕУ са с червен код. Най-лошото е, че тази проверка не е отразена коректно. Не знам моторингът на база сателитни снимки ли е правен. При мен има 3 парцела, които не са косени, там бяха животните, те ги изпасоха, няма как да ги кося, но в системата за мониторинг тези площи са оцветени в червено и пише, че са косени, което не е така. Данните бяха публикувани в системата миналата седмица, но и сега продължава да има промени и нови парцели се оцветяват в червено. Ние не можем да реагираме, хората са в неведение и това е най-лошото”, заяви в интервю за Агрозона животновъдът и земеделски производител Николай Димов.

“Вчера разговарях с колега животновъд, от 2500 дка чертани, 1500 дка са с червен код. По данни от системата причината за това е, че е косено преди 15 юли. Това изискване по Натура 2000 ще накара всички животновъди да ликвидират стопанствата си”, коментира още Димов.

“В цяла Ямболска област ситуацията е такава, сигнали имаме подадени от Тополовград, Харманли, проблемът е повсеместен. Ако ситуацията не се разреши бързо ще има много хора, които ще ликвидират стопанствата си”, категоричен е животновъдът.

Срокът за подаване на възражения е много кратък

“Имаме право да подадем възражение, но срокът е много кратък – до 20 ноември. Освен това евентуално при едно такова възражение не се знае дали то въобще ще бъде уважено и кога хората ще си получат парите. Ако не е уважено – санкцията е по три”, споделя още той.

“Ние не знем въобще какво ще представлява проверката по възраженията – дали ще бъде пак по сателитни снимки, дали на място, не можем да кажем, в неведение сме. Никъде не е отразено ако се подаде възражение какви ще бъдат проверките, които ще се извършат, нито в какъв срок”, допълва Димов.

“Много хора са си изтеглили предварително субсидиите от банки и при тази ситуация направо си заминават”, коментира още той.

“Друг проблем – те казват при възражението да приложим снимков материал. При положение, че новата стопанска година е започнала вече, един от моите парцели е засят с пшеница, каква снимка да им пратя сега постфактум”, допълни Димов.

“Направихме питане до техническия инспекторат в Ямбол и попитахме как е възможно след като системата за мониторинг работи от септември месец, те да пишат сега, че е косено преди 15 юли, тази система не е работила, а имаме отразени такива несъответствия. Не се знае тези снимки от кога са. Те не са качени в системата и не може да видим от кога са”, заключи той.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама