Два фолклорни фестивала ще се проведат в края на седмицата

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Тази събота и неделя, 02 и 03 юни, ще се проведат два фолклорни фестивала: Празникът на розата в Стрелча и Нестинарският събор в с. Българи.

Малко известен факт е, че Стрелча е най-големият розопроизводителен район в България, където се отглеждат над 4 200 дка с маслодайни рози. На територията на гр.Стрелча има две дестиларии за производство на розови продукти. Отглеждането на рози в района започва след освобождението на България от Турско робство. Традиция за града е известният в цялата страна пролетен Празник на розата, който се провежда ежегодно от 1996 г. насам и тази събота, 02 юни, ще бъде 17-то му издание. Той е не само символ на красотата, пренесена през вековете до наши дни, но и част от душевността на стрелчанина, традициите и начина му на живот. В него се очертават три основни момента, като първият е розоберът. В него участват групи за автентичен фолклор, които пресъздават голямата радост и веселие от настъпващия розобер. Гостите и гражданите навлизат между редовете, наблюдават берачите и самите те започват да берат рози. Млади момичета закичват гостите с венци от рози и всички танцуват народни танци. След това се посещават розоварните, където се показва процесът на розоваренето и получаването на розово масло. Кулминацията е изборът на Царица на розите, увенчаващ стремежа към изящество и съвършенство. Това се случва вечерта, като момичето е предварително избрано чрез анкета. След това празникът продължава с богата художествена програма.

На следващия ден, 03 юни, ще се състои единственият по рода си Нестинарски събор в с. Българи, община Царево. В съхраненото нестинарско селище всяка година се спазва стародавната дата на изпълнение на целия обред. По стар стил 03 юни е денят на светците Константин и Елена. Така един християнски празник се премесва с религиозен култ към огъня. Сутринта на празника на Св. Св. Константин и Елена, селското шествие с иконите на светците се отправя към дома на нестинарката. Някога нестинарите били мъже, но през последните десетилетия са по-често жени. Там на първа служба палят свещи и се покланят на иконите. След това думва свещеният тъпан, писва гайдата и се чува пронизителният вик на нестинарката. После шествието се отправя към свещения извор извън селото, наричан „аязмо”. Вярва се, че водата му е лековита. Край него се прави водосвет и се устройва събор, който местните наричат „панагир”. Той е съпроводен с много песни и танци.

Кулминацията е вечерта на селския мегдан, където догаря огънят, а жаравата от него достига 10-15 см. С резки движения нестинарката влиза боса в жаравата и я пресича. После повтаря танца с високо вдигнатата иконата на Св. Константин.

Подлагано на гонения от ортодоксалната църква и от комунистическия режим, нестинарството е оцеляло до наши дни. Най-атрактивният ни народен обичай е вторият признат български шедьовър и през 2009 г. бе включен в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Така хилядолетната традиция се запазва и предава на следващите поколения. Танците в жарава под звуците на нестинарския тъпан са уникални за цяла Европа и ежегодно над 7500 души пристигат в селото, за да се насладят на празника.

По време на двете събития експерти от Министерството на замеделието и храните ще запознават на място посетителите с възможностите за кандидатстване, допустимите инвестиции и финансирането по ПРСР. Гостите ще могат да се информират за новостите по програмата и за предстоящия прием на заявления по нея. За целта ще се използва  подвижен информационен център.

 

Използвана е информация от МЗХ и БНР.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА