България ще има два фестивала на лавандулата тази година и те ще се проведат на 1-ви и 8-и юли в Средно Градище и в комплекс „Св. Георги“ в Генерал Тошево. Програмата за двете събития е идентична, като акцент ще бъдат отглеждането, преработката и производството на продукти от лавандула.
Празниците са посветени на фермерите, агроспециалистите, предприемачите, експерти от областните дирекции по земеделие. „България и българските земеделски стопани заслужават да имат свой фестивал, посветен изцяло на лавандулата. Това е единственият празник, честващ отглеждането на културата и производството на лавандулово масло в страната.“, каза за „Агрозона“ Нина Гиргинова, председател на организационния комитет на Национален фестивал на лавандулата. Съорганизатор на събитието е Община Чирпан.
Програма на събитията
Празникът в Средно Градище, община Чирпан ще започне с разходка, организирана от туристическото дружество в град Чирпан. Участниците ще се съберат в 8 ч. на площада пред общината и ще бъде направена едночасова обиколка на най-добрите лавандулови насаждения. След това ще отворят работилници, в които всеки, който би искал може да твори с лавандула. Ще има пазар на биохрани и други продукти с лавандула, както и фотоизложба, изяви на певци, поети, художници и въобще всички занаяти, свързани с лавандулата. Ще бъде избрана кралица на лавандулата, която ще бъде представител на най-добрите постижения на лавандулопроизводството в региона. Вечерта ще завърши с концерт с фолклорна и естрадна музика.
Деловата част от фестивала ще бъде среща на фермерите с представители на Държавен фонд „Земеделие“, министерство на туризма и общинската администрация. Празникът на 8 юли е с идентична програма, с изключение на разходката в лавандулови насаждения.
Лавандуловият мед се разпродава първо
„Миналата година имахме лавандулов мед, който свърши най-бързо. Имаше също сладка с аромат на лавандула, сладолед и тестени сладкиши.“, каза Нина Гиргинова. Очаква се тези продукти отново да присъстват на празника. Освен това Чирпан вече има своя марка чай „Лавандулово момиче“, който съдържа лавандула, жълт кантарион, риган.
Читалищата са най-сериозният участник във фестивала. В тях се провеждат работилниците, където се реализират творческите идеи на всеки, който има желание да се включи в тях. Ето защо всички средства от продажбата на продуктите ще отидат като подкрепа за читалищата.
„Бихме искали да привлечем вниманието върху лавандуловия туризъм като алтернативен вид туризъм.“, каза още Нина Гиргинова. Целта на фестивала, по думите й, е да събуди интерес у младите хора към отглеждането на културата. „Бих желала този празник да даде повече надежда на младите хора, които разполагат с ресурса земя, но имат своите колебания да се обвържат със земеделие. Ще ми се младите хора да не търсят друг поминък, когато имат земя, а да се впуснат по-смело в отглеждането на лавандула. Държавата трябва да стои по-убедително зад тези хора, не бива да позволяваме те да напускат страната, а да им покажем, че има място за проспериращо земеделие в страната за онези, които искат да успеят.“, каза Нина Гиргинова.
Отново на първо място
От 2012 г. България е на първо място в света по отглеждане на лавандулови масиви и по производство на лавандулово масло. Страната ни произвежда около 120 тона масло, докато Франция, която е на второ място в света има годишно производство от 30 тона. културата е изключително интересна, защото има изключително широко приложение. Тя може да се вложи в храни, напитки, козметични продукти, припомни Нина Гиргинова.