Доброволна маркировка за храните, отгледани по върховете

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Планинските продукти ще имат доброволна маркировка. Нейното предназначение е да подобри достъпа на малки производители от планинските региони в развиващите се страни до пазарите. Целта е също така да се подчертае, че тяхната продукция е произведена по устойчив начин.

Новият етикет позволява да има ценова надбавка на стоките, които поддържат местното биоразнообразие и производството, свързано с културните традиции на планинските общини. Продуктите с планински етикети ще бъдат достъпни на националните пазари, в магазините за органични храни и в специализирани търговски обекти.

Започват с кайсии от Казахстан и амарант от боливийските Анди

kaisiiПървите стоки, които са част от програмата Планинско партньорство са кайсиите, отглеждани в отдалечената Баткенска област в Киргистан, както и редките семена на черния амарант, който се отглежда в боливийските Анди. Много други стоки, като се започне от кафето и чая и се завърши с подправките от различните планински райони в развиващите се страни може да се продават с новия етикет, който производителите имат право да поставят безплатно.

Създаването на познаваем бранд за планинската продукция ще помогне на местните производители да завоюват признание на пазарите, като гарантират, че продуктите им се произвеждат на по-висока надморска височина от дребни фермери, загрижени за защита на местните екосистеми. Освен това схемата според която производителите доброволно дават продукцията си за сертификация, може да способства за по-справедливо разпределение на печалбата по цялата верига от полето до купувача.

„ Смятаме, че маркировката на планинската продукция ще привлече потребителите, които са заинтересовани от висококачествена и екологично чиста продукция. Те ще получат необходимата информация, за да направят осъзнат избор на ценностите, методите и общностите, които искат да поддържат със своите покупки.“, казва Розалаура Ромео, програмен координатор на инициативата Планинско партньорство.

Кой ще има право да ползва знака

Знакът за планинска продукция не е задължителен за производителите от тези региони и не може да замени други маркировки, които се слагат в съответствие с националното законодателство. Производителите, които искат да получат право да я ползват, трябва да се свържат със секретариата на Планинско партньорство или директно с местните координационни центрове на движението. Заявките ще се оценяват по редица критерии, в това число такива фактори като размер на производството, въздействие върху околната среда и надморската височина, на която е базирано стопанството. Партньорството ще се контролира от регулярни проверки, които ще се правят на случаен принцип, като целта е от ФАО да се убедят, че стоките отговарят на необходимите критерии.

d3e200458075d493657c8441a5e1430e4114b566e9b25926d9pimgpsh_fullsize_distr Материалът е публикуван в

ноемврийския брой

на списание “Агрозона”.

Още интересни текстове

четете в изданието.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА