Добивите от зърно в Русия падат с 11% на годишна база

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Зърнената реколта в Русия през настоящата стопанска година ще падне с 11% на годишна база и ще достигне 92 млн.т., което се отдава на очакванията за спад в производството на пшеница. Това прогнозира агроминистерството на САЩ в последния си доклад.

Въпреки силната есенна сеитба, по време на която бяха засети с 12% или 2 млн.ха повече площи в сравнение с миналата година, финансовото положение на руските фермери не е отлично, най-вече заради поевтиняването на рублата и високата инфлация в страната, стойността на наемната работна ръка и производствените разходи през пролетта на 2015 г. в сравнение със същия период на миналата година. Лихвеният процент за търговските заеми в страната се увеличи от 12-15% л средата на 2014 г. до 24-26% в началото на 2015 г. Освен това търговските банки рязко намалиха заемите за земеделските производители заради  условията на търговия и повишиха изисквания за обезпечение на кредитите.

В същото време разходите за торове и растителна защита се повишиха. Цената на амониевата селитра скочи с 32% на годишна база, препаратът Раундъп – с 44%, стойността на семената за пролетна пшеница – с 50%, а за царевица – с 30%.

Очакванията на експертите са, че реколтираните площи през 2015 г. ще бъдат 23.6 млн.ха., а добивите ще достигнат 53 млн.т. Производството на ечемик ще падне с почти 3.5 млн.т. до 16.5 млн.т. При царевицата намалението ще е с 1.1 млн.т. до 10 млн.т.

Износът на руска пшеница ще бъде 19 млн.т. през стопанската 2015-16 г., което е с 500 хил.т. по-малко в сравнение с предходната година.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА