До две седмици ще бъде представен новият модел за борба с градушките, каза министър Румен Порожанов по време на заседание на земеделската комисия в Народното събрание. Предстои в модела за финансиране на тази дейност да се включат потребителите на услугата и застрахователните дружества. В България трябва да се укрепи доверието между бизнеса и застрахователните компании, допълни министърът и каза, че в Австрия застраховките са задължителни за фермерите, но у нас това би била много революционна идея, която няма да бъде приета. В България задължителни са само застраховките на инвестициите по ПРСР. Оттеглянето на държавата от борбата с градушките би било лош знак, но тя не може да покрива всички разходи, коментира земеделският министър. Държавата трябва да остане като гарант и ще инвестира в посока борба с градушките, но услугата трябва да си намери друго плащане, стана ясно от думите на министъра.
От началото на следващата година трябва да заработи автономният бюджет на Селскостопанска академия, каза още Порожанов. Целта е да започнат да влизат повече приходи в академията. Темата ССА беше една от най-обсъжданите по време на заседанието, заедно с темата за борбата с градушките. В момента има дефицити и по бюджета на ССА, и по този на Агенцията за борба с градушките. Основната част от капиталовите разходи на министерството в размер на 7,5 млн. лв тази година са били изразходвани за изграждане на нови площадки с ледената стихия и за радари. Догодина основен приоритет ще са лабораториите на БАБХ, каза Порожанов, като посочи, че проблемите с болестите по животните и безопасността на храните са сериозни и страната ни трябва да има адекватен отговор.
Стана ясно, че до момента Академията не се е възползвала от възможността за кандидатстване по европейски проекти. Нито една опитна станция или институт не е подал проект. Въпросът с патентите – друга възможност за приходи към бюджета на академията, ще бъде уреден по нов начин. ССА е готова с проект на унифициран договор за авторски права и патенти, който ще се разписва от шефа на Академията и от ръководителя на конкретния институт.
Комисията по земеделие прие на първо разглеждане приетия от Министерски съвет проектобюджет за следващата година.
156,6 млн. лв са планираните приходи в земеделското министерство за следващата бюджетна година, което е с 2,4 млн. лв по-малко заради отпадане на държавни такси. Разходите на министерството са прогнозно 210,08 млн. лв, разпределени: 158,38 млн. лв ще са за политики за развитие на земеделието и селските райони, 5,9 млн. лв – за рибарство и аквакултури, за гори и дивеч – 25,5 млн. лв и 20,4 млн. лв а административни разходи.
Разходите за персонал на ведомството за следващата година са планувани в размер на 116,06 млн. лв, което е увеличение с 2,5 млн. лв. За издръжка и текущи разходи са заложени 86,3 млн. лв, от които 17 млн. са за обществена услуга предпазване от вредното въздействие на водите, възложена на Напоителни системи. Капиталовите разходи са на нивата от настоящата година или 7,8 млн. лв, което е недостатъчно за инвестиционната програма на министерството, каза министър Румен Порожанов . Той посочи, че МЗХГ е приел бюджета, одобрен от Министерски съвет. Фонд “Земеделие” също е приел бюджета. По ПРСР през 2018 г. от ЕС се очакват 967 млн лв, а за рибарство и аквакултури – 38 млн. лв, за пазарни мерки – 145 млн. лв и за директни плащания – 1,551 млрд. лв.