До 31 декември фермерите предоставят дневник за извършена паша по интервенция „Хуманно отношение към животните“

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Пашата на заявените животни по дейността се извършва в периода между 15 март и 15 ноември на годината на кандидатстване

До 31 декември кандидатите, заявили за подпомагане интервенция „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ (ХЖ-АМР) с дейност „Осигуряване на свободно отглеждане на открито“, следва да предоставят Декларация и дневник за извършена дневна паша на животните (чл. 75 от Наредба № 10 от 27.06.2023 г.). Дневникът трябва да бъде заверен от регистрирания ветеринарен лекар в началото и в края на периода на извеждане. Това съобщиха от пресцентъра на ДФЗ.

Пашата на заявените животни по дейността се извършва в периода между 15 март и 15 ноември на годината на кандидатстване при спазване на гъстота на животинските единици на цялата пасищна площ от стопанството, до не повече от 2 ЖЕ/хектар. Площите, на които се осъществява пашата, трябва да са заявени и допустими по интервенцията „Основното подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ).

Кандидатите следва да попълнят по познатия вече начин в Системата за електронни услуги (СЕУ) секция „Данни за ЖО“. Зареждат се автоматично от заявлението за подпомагане и следните подсекции:

 

  • „Таблица 1“ – общ брой дни извършена дневна паша за всяка заявена за подпомагане ушна мярка;
  • „Таблица 2“ – землище, в което е извършена дневната пашата съгласно предоставения дневник.

 

Припомняме, че данни за дните пашуване чрез придвижване с Ветеринарно-медицински свидетелство (ВМС) от постоянен животновъден обект до пасищен такъв не се въвеждат. Проследяването им и съответно връщането обратно в постоянния обект се проверява служебно чрез Интегрираната информационна система (ИИС) на Българската агенция по храните (БАБХ).

За улеснение на земеделските стопани е разработена Инструкция за попълване и предоставяне на документите, която е публикувана на сайта .

Важно е кандидатите да знаят, че за да е валидно заявлението, е необходимо крайния статус да бъде  „Чакащо ръчно зареждане в ИСАК“ към 31 декември 2024 г. Данните в прикачените документи следва да съответстват на въведените данни в таблиците в СЕУ. При установени несъответствия ДФ „Земеделие“ може да откаже или намали подпомагането по тази интервенция.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама