Днес е Международният ден на Черно море

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

На 31.10.1996 г. шестте Черноморски държави – България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция подписват в Истанбул Стратегията за действие за опазване и развитие на Черно море. Така вече 16 години на тази дата се отбелязва Международният му ден.

Черно море е едно от най-забележителните регионални морета в света. Солеността му е около 17 ‰ и е два пъти по-ниска от тази в повечето морета и океани. То е почти отделено от останалите морета, дълбоко е повече от 2200 метра и получава отточни води от басейна на реки с площ 1.9 милиона квадратни километра, което покрива около една трета от площта на континентална Европа. Единствената му връзка със световните океани е чрез Истанбулския пролив, един 35-километров естествен канал, на места дълбок едва 40 метра. Тази изолираност затруднява естествената циркулация на водата в басейна.

Една особена черта на Черно море е, че в него има сероводород. Това явление се среща още в Норвежките фиорди и в някои части на Индийския океан. Една от хипотетичните причини за натрупването му е дейността на сулфат-редуциращи бактерии. Границата му започва от 120 метра (при средна дълбочина 1240 м.), което означава, че в 90% от обема на Черно море няма кислород. Там, където свършва кислородът, започва т.н. „зона на затихване на живота”. В нея е невъзможно да съществуват живи организми, с изключение на някои анаеробни бактерии. Ето защо в Черно море няма октоподи, въпреки че всички останали условия са подходящи за тях.

Изолираността на Черно море допълнително изостря проблема със замърсяването му. Пикът му е в началото на 90-те години. След това започва постепенното му възстановяване благодарение на изградените пречиствателни станции по река Дунав и значително по-малката индустриална дейност на човека.

Факторите изброени по-горе са причина броят на животинските организми в Черно море  да е далеч по-нисък в сравнение със Средиземно море. В нашето море са установени 1966 вида животни. Сред тях са включени и редица средиземноморски видове, някои от които са се адаптирали към условията за живот тук.

Опазването и възстановяването на Черно море зависи от усилията на всеки един човек. То е дар, към който трябва да се отнасяме подобаващо, за да могат и поколенията след нас да му се наслаждават.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА