Директни плащания 2025: 825 млн. евро за българските земеделци

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Фермерите могат да подават заявления до 15 май без санкции

„Тази година бюджетът за директни плащания е увеличен на 825 млн. евро спрямо 817 млн. евро през 2024 г., в която участваха 63 хил. земеделски производители. Крайният срок за подаване на заявления без санкции е 15 май 2025 г., като след тази дата санкцията ще е 1% за всеки ден закъснение до 9 юни 2025 г. Целта ни е да осигурим по-голяма подкрепа и устойчивост за сектора.“ Това съобщи зам.-министъра на земеделието и храните д-р Лозана Василева, която откри националната информационна кампания по директни плащания за 2025 г. в Пловдив.

Тя посочи, че стопаните се сблъскват с редица предизвикателства като климатични промени, пазарни колебания и административни изисквания.

“Наясно сме с тези трудности. Именно затова екипът на МЗХ работи активно, за да осигури предвидимост и повече възможности”, подчерта тя.

Зам.-министър Василева информира, че крайният срок за подаване на заявления без санкции е 15 май 2025 г., като след тази дата санкцията ще е 1% за всеки ден закъснение до 9 юни 2025 г. Тя апелира към активност и гарантира максимално улеснение на земеделските стопани при кандидатстване, като ги запозна и с новите механизми за фермерите – подпомагане за застраховки, взаимоспомагателен фонд, по-ясни условия и по-лесен достъп до подкрепа. “Работим в тази насока, защото сигурността на земеделските стопани е сигурност за цялата ни страна”, обясни тя.

Василева отбеляза, че с 1,5% от всички схеми за директни плащания ще бъде създаден взаимоспомагателен фонд.

“Той ще има за цел да компенсира земеделските стопани при настъпване на неблагоприятни събития”, поясни тя и допълни, че средствата за превенция са инвестиция за  устойчивост. До 30 юни 2025 г. се планира изплащането на близо 1 млрд. лв. от бюджета на “Кампания’2024”.

В рамките на информационната кампания за текущата година, на земеделските производители във всички области на страната ще бъдат разяснени новите изисквания за социалната условност, а фермерите ще получат подробна информация за условията и реда за кандидатстване.

„Няма да има допълнителни проверки за земеделските стопани, освен тези, които по принцип извършва Главна инспекция по труда (ГИТ). Нашата политика е да подкрепяме, а не да затрудняваме производителите“, увери Василева.

Националната информационна кампания ще продължи с поредица от срещи до 9 април и в нея се включват заместник-министрите, експерти от МЗХ, Държавен фонд “Земеделие” и ГИТ, за да отговорят на всички въпроси от страна на фермерите.

 

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама