ДФЗ: От 64 942 заявления едва 370 кандидата са завършили заявленията си сами в СЕУ

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В Кампания 2023 по основното подпомагане на доходите за устойчивост участие са заявили 53 490 стопани, декларирали 3 851 232,83 ха

64 942 заявления са подадени по интервенциите на директните плащания за Кампания 2023. В тях са декларирани 1 155 627 парцели с обща площ 3 884 821,34 хектара, съобщават в отговор на въпроси на Агрозона от ДФ „Земеделие“. По основната интервенция – „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ), участие са заявили  53 490 стопани, декларирали 3 851 232,83 ха.

По интервенциите за животни, по които се подпомага обвързаното производството, са подадени 8 809 заявления, в които са декларирани 317 848 броя едър рогат добитък и 8 572 заявления, в които е заявено искане за подпомагане за 931 013 дребен рогат добитък, казват от ДФЗ.

На кандидатите по интервенциите на директните плащания за пръв път за Кампания 2023 беше предоставена възможност да очертаят и заявят обработваните от тях площи и отглеждани животни чрез индивидуалния си профил в СЕУ.

„От тази възможност се възползваха 2 463 кандидата, от които 370 са приключили изцяло заявленията си с квалифициран електронен подпис (КЕП). Останалите са очертали обработваните от тях площи и отглеждани животни по избраните от тях интервенции, но финалното завършване на заявлението и предаването му към ИСАК е осъществено със съдействието на общинските служби по земеделие (ОСЗ)“, съобщават от ДФЗ.

Кампания 2023 бе по-продължителна от предходните кампании. При нея особеното бе, че през целия период на прием (01 март – 21 юли 2023) кандидатите можеха да подават и да редактират вече подадените заявления, без да им се налагат санкции за закъснение. Всички земеделски стопани имаха възможността през целия период на прием да променят, добавят или изменят заявени вече площи или животни, така че в най-голяма степен да прецизират интервенциите, които са най-подходящи и благоприятни за тях, коментират експертите.

След края на кръстосаните проверки, които стартираха на 30 август, ще стане ясно колко стопани са заявили една и съща площ. Те представляват геопространствено сравнение на декларираните от кандидатите площи и наличните данни в специализираните регистри на ИСАК, допълват от ДФЗ за Агрозона.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА