Дебатът за необходимостта от регулации при продажбата на земеделска земя е повдигнат на ниво ЕС не само от новите страни членки, където проблемът е най-отчетлив, но и от старите страни членки. Това каза по време на брифинг за продажбата на земеделска земя председателят на Парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева. Тя посочи, че в новите страни членки проблемите, свързани с продажбата на земеделска земя, са най-отчетливи заради недостатъци в реституционните режими. Танева беше категорична, че на земеделската земя не може да се гледа като на инструмент за търговия, от който да се извличат дивиденти. От думите й стана ясно, че всички страни членки искат нова регулация на земеделската земя, за да може да се ползва от земеделските производители за земеделски цели.
Владимир Уручев, евродепутат и член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европарламента, коментира, че почти във всички страни членки има регулация на продажбите на земеделска земя. Той каза, че във Франция, например, сделките със земеделска земя се проверяват от обществени съвети.
В края на годината ще бъде ясен проектът за регламент за новата ОСП, а през есента се очаква да излезе наръчник за допустимите регулации за земеделски земи, стана ясно още от думите на Десислава Танева. Тя посочи, че в България и Румъния режимът за търговия със земеделски земи е най-либерален.