Дефицитът на захар на световния пазар открива нов фронт на продоволствената криза

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

В Бразилия – най-големият производител и износител в света, голяма част от мощностите вече се използват за производство на етанол

Притесненията относно задаващата се глобална продоволствена криза се засилват в световен мащаб, тъй като страховете се насочиха от зърно към захар, а ограниченията за износ, наложени от много страни, се очаква да продължат да повишават цените, съобщават от www.scmp.com.

Китай е един от най-големите производители на захар в света, но все още зависи от вноса за около една трета от общите си доставки. „Производството на захар в страната е по-ниско от очакваното“, заяви китайският комитет за селскостопански перспективи към Министерството на земеделието в доклад през май, като цитира лошото време и въздействието на огнища на Covid-19 като причини. Китайското министерство на земеделието намали прогнозата си за вътрешното производство на захар през текущата пазарна година до 9,72 милиона тона от 10,07 милиона тона, което е спад с близо 9% спрямо миналата година.

Производството на захар в Китай се очаква да бъде по-ниско от очакваното тази година, което означава, че ще е необходим повече внос, за да се отговори на вътрешното търсене, а цените на вносната захар се покачват.

Вносът на захар в Китай се е увеличил със 134,5% на годишна база през април след спад в продължение на шест поредни месеца, като Бразилия е най-големият източник с дял от близо 77%. Към май националните резерви на Китай съдържат от 7 до 8 милиона тона захар.

 

Спиране на износа

Що се отнася до други страни, в края на май 2022 г. Казахстан въведе шестмесечна забрана за износ на бяла и тръстикова захар.

По-рано същия месец Пакистан наложи “пълна забрана” на износа на захар, опасявайки се от висока инфлация. Русия също забрани износа на захар през март до края на август след западните санкции.

Съобщава се, че различни заводи за захарна тръстика в Бразилия, най-големият производител и износител в света, анулират някои експортни договори и преминават производството към етанол, за да се възползват от високите цени на енергията.

„За захарта е сравнително лесно за бразилските мелници да прехвърлят производството към етанол, ако икономиката има смисъл, и това може да повиши световните пазари на захар“, каза Дарин Фридрихс, основател и директор на пазарните проучвания в базираната в Шанхай фирма Sitonia Consulting. – С бързо нарастващите цени на храните все повече страни се стремят да намалят вътрешната инфлация чрез ограничаване на износа, но това може да наруши веригите за доставки и да доведе до по-високи цени на световните пазари. По-специално, с покачването на цените на храните и енергията, все повече внимание се обръща на използването на захар за производството на гориво.

Това обаче може да причини дефицит на захар на хранителния пазар.

 

 

Прогнозите

Според Международния изследователски институт по хранителната политика 20 страни и региони имат забрани за износ на храни, включително пшеница, соя, говеждо месо, масло и захар.

Индия и Тайланд – вторият по големина производител на захар в света и вторият по големина износител съответно – вероятно ще получат увеличение на производството през 2022 г, коментират експерти от института.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА