Дават ни €1 млн., за да разнищим двойните стандарти при храните

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути
Румен Порожанов
Четете още: Министър Порожанов обяви, че продължава изтеглянето на яйца с фипронил от пазара

Страната ни има възможност да използва €1 млн.европейски средства, с които да се направят допълнителни тестове на храните, за които има съмнение за двоен стандарт. Това стана ясно днес от видеообръщение. на еврокомисаря по правосъдие, потребители и равенство на половете Вера Йоурова. Тя призова компетентните власти в страната ни да кандидатстват за средства. Това стана по време на форум в Парламента, организиран от омбудсмана Мая Манолова.

Обща декларация за спешни мерки и единни стандарти срещу двойните стандарти за храните в Централна и Източна Европа от една страна и Западна Европа – от друга подписаха българският министър на земеделието Румен Порожанов, заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, омбудсманът на страната Мая Манолова, представители на браншови организации и евродепутати и български народни представители. . В него участваха също така посланиците на Испания, Чехия, Кипър и Ирландия и представители на посолствата на Унгария, Полша, Финландия, Холандия, Румъния, Белгия, Германия. Целта е страната ни да има единна позиция, която да бъде представена пред Европейския парламент в края на септември.

Министър Порожанов защити необходимостта от документ, “който ясно да каже, че на общия европейски пазар съставките на един и същи продукт трябва да бъдат единни.” При разлика в съдържанието, трябва да има обозначение на опаковката, за да са информирани потребителите, коментира министърът.

Необходима е промяна в европейското законодателство за храните, тъй като към момента то е концентрирано върху безопасността на храните и изписването на съставките на етикета, но няма изискване храните, предлагани под една търговска марка като един и същ продукт да са с еднакъв състав, посочи Мая Манолова.

Да се забрани практиката производителите да предлагат стоки от една и съща марка, с еднакъв етикет, но с различно съдържание и различна цена в Централна и Източна Европа и в западната част на континента. Това е едно от общо трите основни искания, формулирани от омбудсмана. Другите са да има ясен механизъм за контрол и сериозни санкции срещу нарушения на правилата.

Манолова изнесе резултатите от опростено потребителско проучване, според което в цените и съдържанието на хранителни продукти от Берлин, Виена и София е имало разминавания, включително при детските храни. Близо 150% по-скъп е бил у нас детски сок, при положение, че етикетите у нас и за Западна Европа били еднакви. Българските деца консумират пюре с по-високо съдържание на рапично олио при това на 26% по-висока цена, шоколадово-млечните десерти са с 1% по-малко шоколад и 3% по-малко мляко, но 93% по-скъпи от тези в Берлин. Известна безалкохолна напитка пък у нас се предлага с глюкозо-фруктозен сироп, а в Западна Европа – със захар.

Във видеопослание българският еврокомисар Мария Габриел посочи, че е категорично неприемливо гражданите на Източна Европа да бъдат дискриминирани дори при малки разлики в състава на продуктите. Тя каза, че ако има различия в съставките, продуктите трябва да бъдат представени като различни.

“Практиката на компаниите да локализират техните продукти е законна”, коментира евродепутатът Владимир Уручев като уточни обаче, че практиката излиза от законовата рамка, когато е подвеждаща потребителя, т.е. когато един и същ продукт и еднакви име и опаковка се предлага с различно съдържание в различните части на ЕС.

В последните 60 години световното законодателство акцентира върху безопасността на храните и едва в последните 10 години навлиза темата за качеството, каза Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Тя обърна внимание, че законопроектът за храните е изключително важен, но все още не е приет.

Върху факта, че различните държави от ЕС имат различен ДДС върху храните обърна внимание Савина Влахова, председател на Съюза на мелничарите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА