Черното злато на Странджа с двойно повече полезни свойства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

На Есенния фестивал на меда, който започна днес в София, се срещнахме с Манол Тодоров. От години той и семейството се занимават с производство на Странджански манов мед. Постигат сериозни успехи в начинанието, като последното и може би на-важно за тях е вписването на наименованието на Странджанския манов мед като защитен продукт в ЕС. Комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган и комисарят по цифровата икономика Мария Габриел, на 4ти април тази година лично връчват сертификата за вписването на Манол Тодоров в Брюксел.
Успехите за семейството продължават и след това. При продължително наблюдение на електропроводимостта на меда е отчетено повишение с цяла единица в сравнение с предходната година. От 1.4, стойностите се повишават до 2.2 милисименса. Изследванията, които констатират промяната, са направени както със собствена техника, така и в професионална лаборатория. Промяната в нивата на електропроводимостта на меда са сериозен признак за това, че в него има повече минерали, протеини и органични киселини. Смята се, че рекордните й стойности се дължат на появата или работата на някой от специфичните за Странджа продуценти на мана. Производството тази година е било по-ниско, в сравнение с предходната, но повишаването на електропроводимостта може да компенсира количеството с още по-високо качество. Мановия мед е обект на интерес и отвъд границите на държавата ни. За момента пазарът е малък и тепърва започва да се развива, но производителите имат амбиция той да се разрасне и мановия мед да намери път и към чужбина. „В Нова Зеландия, аналогов на нашия продукт, се продава на цена от 49 долара за буркан. При електропроводимост около 1.3, представяте ли си колко ценен е нашия мед, който добиваме тук в България, със стойности на електропроводимост 2.2“ – добави господин Тодоров.
Предстои да се започне процедура по регистрирането и на Странджанския цветен пчелен прашец като защитено наименование за произход. „Пътеката е утъпкана, вече знаем пътя и процедурите, знаем какво и как да направим, така че всичко предстои да се случи.“ – сподели за Агрозона г-н Тодоров.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА