Брюксел е готов приоритетно да помага на дребните рибари

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Проучване на Европейския парламент показа, че дребните рибари осигуряват около 55% от всички работни места на риболовната флотилия в общността, но дава едва 27% от общата стойност на разтоварения улов. Подобна е картината и у нас. Затова в момента средносрочната стратегия на ЕК се насочва изцяло към подпомагане на сдруженията на дребномащабния риболов, обясни генералният секретар на BLSAC д-р Йордан Господинов пред Черноморе.бг.

Йордан Господинов Yordan Gospodinov
д-р Йордан Господинов

По неговите думи в края на 2017 г. Консултативният съвет за Черно море вече е дал някои препоръки към GFCM, които могат да бъдат част от бъдещия план, който ще бъде приет в Малта. Сега към тях прибавят и нови предложения. В тях посочват възможностите за участие на дребните рибари в редица дейности.

Например те могат да бъдат добър участник в контрола върху нелегалния улов, да помагат в събирането на изоставени бракониерски мрежи в морето. Изпратили сме писмо до общините да определят места, където да се депонират отпадъците, които събират рибарите в морето. Важно е да се създаде и система от данните за техния улов. Всеки дребен рибар трябва да попълва в края на месецаформуляр с отчет за улова си през този период. Нещо, което отдавна се прави в цяла Европа. Иначе няма начин както другите и дребните рибари да започнат да получават финансови компенсации от ЕК, каза д-р Господинов.

Според него друга важна насока, записана в техните препоръки, е за унифицирането на уредите, с които се извършва уловът на бяла мида, а също и на рапани – все дейности, с които основно се занимават дребните рибари. BLSAC вече бил създал контакти с министерствата и институтите, които да подготвят правилата.

Сериозен въпрос бил и за улова с немаркирани мрежи, влизането в забранени зони. Всеки, който е получил разрешение за стопански риболов, има и своя марка, с която трябва да маркира мрежите си. А тези, които са под вода, да бъдат оборудвани с джипиеси. И тогава в центъра за наблюдение в ИАРА, като знаят координатите им, няма да се допуска там да влизат други плавателни съдове и да се създават конфликти.

Създаването на организации на производителите е регламентирано в отделен член в Закона за рибарството. Специално за тях има регламент на ЕК от 2013 г., където подробно са разписани възможностите за създаване на такива организации на дребните рибари. Сега, като не се чува техният глас в Брюксел, няма как и да им се помогне. ЕК дава пари, също и всички правила за действие, но трябва да има насреща с кого да партнира, добави д-р Господинов.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА