Бразилия отглежда с 3.9% повече биотехнологични култури през стопанската 2014/15 г. в сравнение с миналата година

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Общата площ засадена с биотехнологични култури в Бразилия през стопанската година с начало август 2014 г. е с 3.9% повече в сравнение с миналата година. Това показва статистиката на Световния център по биотехнологии за земеделски култури. Така площта възлиза на 42.2 млн. ха. От тази площ 93.2% (29.1 млн.ха) са засадени със соя, което представлява увеличение с 6.1% в сравнение с данните от априлския доклад на научната организация. От цялата засадена със соя площ през стопанския сезон 2014/15 г. 16.5% или 5.2 млн. ха са засадени с вид, устойчив на инсектициди и толерантен към хербициди. Това представлява увеличение от 115.6% на площта, засадена с този определен генномодифициран вид.

При лятната царевица анализаторите отчитат спад с 2.3% на засадените площи в сравнение с данните от априлския доклад. Ето защо се очаква намаление на засадените площи , но само с 0.2% до 4.82 млн. ха. Усвояването на културата е достигнало 72.6% и това представлява увеличение от 2.2% в сравнение с миналата година. Усвояването на зимната царевица е същото като миналата година (90%), като остава още време до края на прибирането на реколтата. Общата площ, засадена със зимна царевица през настоящата стопанска година ще достигне 7.7 млн. ха, което представлява увеличение с 0.9% спрямо предходната година. Общата площ засадена с лятна и зимна царевица ще бъде 12.5 млн. ха при усвояване от 82.4%.

Площта засадена с памук в страната ще падне с 18.2% в сравнение с миналата година, достигайки 899 хил. ха. Делът на генномодифицирания памук ще бъде 590 хил.ха.

Основен извод от доклада е, че усвояването на генномодифицирани култури в Бразилия нараства, като основни територии, където се наблюдава тази тенденция, са северната и североизточната част на Бразилия, където увеличението е с 6.7% в сравнение с 2014/15 г.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА