Браншът дискутира предложени от омбудсмана промени срещу злоупотребите с бели петна

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

По повод жалби на земеделски стопани от цялата страна за опити за присвояване на бели петна омбудсманът Мая Манолова инициира среща между представители на земеделското министерство, Комисията по земеделие в Парламента, браншови организации и фермери. Манолова представи предложения за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, които по думите й са разработени с МЗХГ като целта на срещата беше да се обсъдят предложенията, за да могат те да бъдат внесени в Народното събрание и приети до началото на октомври. Текстовете предвиждат изрична забрана за отдаване под наем на земи от хора, които не са техни собственици. Два варианта представи омбудсманът за сключване на договор за наем на земи – при съгласие на 50% на собствениците на идеалните части и на 25% от тях. Други предложени текстове са нотариусите да проверяват собствеността при сключване на такъв договор и общинските служби по земеделие да не регистрират договори, сключени от несобственици.

Припомняме, че “Агрозона” вече съобщи, че екип на земеделското ведомство работи за изменението на законите, така че в следващата кампания да не се случва неправомерно ползване на „белите петна“, а министър Порожанов е издал заповед службите по земеделие да не регистрират такива договори. Мая Манолова посочи, че невписването на договора обаче може да бъде обжалвано в съда, каквито случаи вече имало и нямало законово основание, на чиято база съдът да потвърди решението за отказ.

Асоциацията на земеделските производители в България по принцип подкрепя инициативата за справяне с измамите с бели петна, но има някои забележки към предложените промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, каза Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ. Асоциацията подкрепя предложението само собственици, техни наследници или упълномощени лица да могат да подписват договори за наем на земеделски земи. Венцислав Върбанов посочи, че проблемът, довел до злоупотребите с белите петна, се дължи на закона, уреждащ договорните отношения, който позволява под наем да бъде отдадена чужда собственост. “Няма как да се случи някаква такава схема, без в нея да участват определени структури на държавните органи.”, подчерта председателят на АЗПБ. Той припомни, че един такъв договор минава през нотариус, през Агенцията по вписванията и службата по земеделие. От личния си опит Венцислав Върбанов посочи, че нотариусите, с които е работил, винаги са проверявали собствеността на земите, тъй като те имат достъп до кадастъра. Той изрази надежда да бъдат взети предвид забележките на АЗПБ, за да не се стигне до затрудняване работата на земеделските стопани и създаване на още повече бели петна. “В момента сме свидетели на едно от последните решения на миналото Народно събрание, с което се прие изискването над 51% от собствениците да подписват арендните дългосрочни договори, което веднага доведе до увеличаване на площите с бели петна.”, коментира Върбанов и посочи, че в предложенията на омбудсмана с няколко варианта за сключване на договор за наем по отношение на собствениците, би имало същия ефект. Върбанов каза още, че земеделците вече са навлезли в новата стопанска година, не трябва да се прибързва с изменения на и без това един от най-изменяните закони, а добре да се обмислят нормативните промени, които реално ще решат проблема със злоупотребите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА