Птицевъдите отлагат протеста засега, влизат в списъка на уязвимите сектори

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Сектор Птицевъдство ще бъде включен в списъка на уязвимите сектори, това е станало ясно в края на миналата седмица, когато се е провела среща в Министерството на земеделието, на която ръководството на ведомството е гарантирало, че подготвя тази промяна. Досега сред уязвимите сектори беше отредено място на едрия и дребен рогат добитък, но не и на Птицевъдство и Свиневъдство.

При актуализация на бюджета и двата индустриални животновъдни сектора ще бъдат подпомогнати, обещали още от МЗм, но не са дали на участниците в срещата конкретни цифри или механизъм, по който ще стане подпомагането. Обещанието е причината протестът на птицевъдите да бъде отменен, като до края на тази седмица ще имат повече яснота, съобщи за Агрозона Даниел Божанков е председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП).

На срещата от бранша са изтъкнали, че когато държавата се намесва в пазарните принципи би следвало да има компенсация за производителите, тъй като те нямат вина за неблагоприятните събития, които се натрупаха едно след друго в последните три години. По Ковид мерките са изплатени над 300 млн. лева за Растениевъдството и Животновъдството, но за птицевъди и свиневъди – не е имало никаква подкрепа.

Досега са провеждани доста срещи с министъра и неговия екип, но никакви конкретни действия не са последвали освен срещане на разбиране, но само на думи. Това е основната причина от сектора да организират протести, каза още той. Разчетите на Съюза на индустриалните птицевъди сочат, че за миналата година бранш Птицевъдство е загубил от първично произведена продукция 80 млн. лева. За тази година загубите са в пъти по-големи.

На птицевъдите им е ясно, че сделка за хлебно и фуражно зърно няма да се случи, понеже няма разумен зърнопроизводител, който да продава на държавата по 570-600 лева на държавата при положение, че цената на пазара е 800 лева за тон. Те са песимисти за сделката, която трябваше да стане факт преди месеци, когато беше обявена. От бранша са предложили да се направят разчети за всички животновъди и да им бъдат отпуснати средства да закупуване на фуражи. Освен това искат нисколихвени кредити от ДФ “Земеделие”, които да помогнат възможно най-бързо да се закупят фуражи.

Искаме да се постави фокус върху малките и средни производители, тъй като те са най-уязвими да разлика от големите производители, някой от които са затворили цикъла на производство – имат зърнобази, както и преработвателни предприятия, докато по-малките и средни фирми са семейни, реално собствениците работят в самата фирма и нямат големи възможности. За тях е жизнено важно да получат по-голяма подкрепа, казва още шефът на асоциацията.

Междувременно стана ясно, че Даниел Божанков няма да бъде пози път в делегацията, която заминава в Брюксел, но е изпратил въпросите на бранша към еврокомисаря Войчеховски и председателят на Комисията по земеделие в Европейския парламент.

 

 

 

 

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА