Близо 70% от площта с паднала дървесина в Смолянска област са възложени за усвояване

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Никога не съм твърдяла, че падналата дървесна маса ще бъде усвоена до края на годината, защото това е физически невъзможно. Това каза на парламентарен контрол министърът на земеделието и храните Десислава Танева в отговор на въпрос, зададен от Петър Кадиев от ПГ на АБВ относно оползотворяване на материала от дърветата, паднали в Смолянска, Кърджалийска, Хасковска и Пазарджишка област по време на обилните снеговалежи, предава агенция „Фокус”.

„Средногодишното ползване е 1 045 527 кубика. Засегнатата площ от природното бедствие е 64 527 хектара. Обемът засегната дървесина е 1 183 680 кубични метра. Неусвоима засегната площ, поради това, че няма достъп до нея, са 6045 хектара. Площта на маркираните насаждения е 43 551”, заяви министър Танева. По думите й, за усвояване близо 70% са възложени. „Планираното количество през 2015 година е 430 785 кубика. До 1 декември реализираните количества пропаднала маса са 400 723 кубика или 93%. Планираното усвояване за 2016 година е 592 871”, допълни министър Танева.

В реплика Петър Кадиев заяви, че има непокътната дървесна маса, която стои по пътя и може да бъде дадена на социалнослабите хора.

Министър Танева уточни, че това са дейности, които държавата е извършила в обхвата на действие на държавните горски стопанства: „Самите общини са извършили много малко от това, което са могли. Собственици на гори от общини от област Кърджали, Смолян и Пазарджик, които имат засегнати насаждения, не са започнали усвояване на пострадалата дървесина от общините: Ардино, Златоград, Неделино, Крумовград, Кърджали, Момчилград, Черноочене. В общини като Мадан и Смолян усвояването е стартирало, но е с малки темпове. Искам да ви уверя, че това, което държавата може да направи, тя го прави в плана, който прие във времето, в което инвентаризирахме тези щети от това природно бедствие.”

Министър Танева коментира, че по отношение на предоставянето на тази дървесина на Агенцията за социално подпомагане, Нормативната уредба регламентира предоставянето на целева помощ за отопление с твърдо гориво да се извършва по два начина – с пари на правоимащо лице или семейство или на търговец на твърдо гориво, който е осъществил доставката само при отразено желание с молба-декларация от страна на лицето или семейството. „Това не позволява дървесината да бъде предоставяна директно на Агенцията за социалното подпомагане.”, обясни министърът.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА