Безопасното месо се готви 20 минути на минимум 71° С

Кирил Александров
Кирил Александров
6 Минути

Домашните свине, дивите свине и елените са идентифицирани като резервоари, а месото и вътрешностите от тях, консумирани от хората – като средство за предаване на HEV. Добрата термична обработка е единствената ефективна възможност за контрол на заразяването с вируса на хепатит Е при консумацията на месо, черен дроб и продукти, произведени от резервоарни животни.

Месото от домашни свине, диви свине и елени и продукти от него – е необходимо да се готви при достигане на безопасна температура от минимум  71 ° С във вътрешността в продължение на 20 минути! Това се казва в доклад на експертите на Европейската агенция по безопасност на храните.

Хранителните и кулинарни предпочитания и навици влияят на бързината с която причинителят на HEV, предаден чрез храната, може да бъде инактивиран преди  приемането й от консуматора.

Друг начин на заразяване с HEV, е чрез отделените фекалии от хората и от живи животни в околната среда, като по този начин могат да бъдат замърсени зеленчуци, плодове или двучерупчести мекотели.

Неиндустриални производства са изложени на по-висок риск

Заразени с HEV свине са идентифицирани на ниво ферми и кланици във всички страни, където са извършени проучвания. При това малките неиндустриални производства са изложени на по-висок риск.

Една част от свинете, вероятно по-малко от 10%, остават с виремия по време на клането, което е вероятната причина за вторично инфектиране на месото с вируса на хепатит Е. Няма доказателства за HEV инфекция при кози, овце и едър рогат добитък в Европа. Различни животни, като например лосове, плъхове, порове, прилепи и няколко вида птици, са били докладвани за носителство на специфични варианти на HEV, но в момента няма доказателства за предаването им на човека.

Няма ваксина за животни

Инфекциозност на HEV-3 се установява до 28 дни при стайна температура в отделни клетъчно културни среди, което предполага, че вирусът може да се запази в продължение на няколко седмици в околната среда. Ваксинирането на свинете е потенциална възможност за контрол, но ефектът от ваксинирането им, като възможен метод за предотвратяване на заразяване на хората изисква по-нататъшно проучване. В момента няма ваксина за животни.

В зависимост от използваната матрица са установени различни ефективни комбинации на режими температура/време за инактивирането на HEV-3: чрез термична обработка при 80 ° С за 1 минута или при 70 ° С в продължение на 2 минути  се постига повече от 3.5 log намаляване на инфекциозността на вирус на хепатит Е адаптиран в клетъчна култура.

Кипенето или пърженето (с разбъркване)  на HEV- позитивни проби от свински черен дроб (с достигане на температура във вътрешността 71 ° С) в продължение на 5 минути, не показват остатъчна инфекциозност, докато при пастети и сходни продукти е необходимо да се извърши термична обработка  от 71 ° С в продължение на 20 минути.

За HEV в двучерупчести мекотели са налични само няколко проучвания, но наличието на вируса не трябва да се изключва при консумацията на сурови или недостатъчно добре сварени двучерупчести мекотели (миди).

Подобно на други вируси, HEV е чуствителен към прилаганите методи за дезинфекция чрез хлориране и UV облъчване. Тези мерки могат да се използват и за минимизиране на кръстосаното замърсяване чрез третиране на повърхностите, влизащи в контакт с храните, обеззаразяване на водата използвана за напояване или за пречистване  на двучерупчести мекотели (миди).

Различни схеми за компостиране и третиране на отпадъци, са показали, че могат да доведат до намаляване на замърсяването на околната среда с HEV. Но преди да се направят общи препоръки са необходими по-обширни проучвания, които да анализират намаляване на заразата с HEV от процесите на обработка.

Препоръки

Предоставянето на информация за риска от консумация на сурово или недостатъчно термично обработено месо от домашни или диви свине и елени и продукти от него – на уязвимите групи – може да помогне за предотвратяването на най-сериозните инфекции на вирусен хепатит Е, според експертите.

Подобряване на хигиената в кухните и магазините за търговия с месо  може да помогне за предотвратяване на предаването на причинителя от суровото месо в продукти, които след това ще се консумират сурови/или недостатъчно термично обработени.

Освен това експертите препоръчват:

Да се измиват старателно ръцете след боравене с хранителни продукти, които могат да имат по-висок риск за HEV вирус (сурови или недобре термично обработени месо, черен дроб и продукти от черен дроб);

Да се измиват съдовете с топла сапунена вода, след приготвяне на ястия от сурово месо или черен дроб;

По възможност, да се използва една дъска за нарязване на пресни продукти и отделно друга за сурово месо или черен дроб;

Никога да не се поставя готово ястие  в чинията, в която преди това е съхранявано сурово месо.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА