Зачеркнаха напояването в последния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

В юлския вариант на Планът за възстановяване и устойчивост изцяло е изчезнала възможността да се финансира възстановяването на напоителните системи в България. В компонента 2.Б.3 Устойчиво селско стопанство вече като област на политика са цифровизация, селско стопанство, а липсва водещата преди това цел – управление на водите.  Посочените реформи и инвестиции включват:

-Актуализиране на стратегическата рамка на аграрния сектор;

-Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство;

-Дигитализация на процесите от фермата до трапезата.

Климатичните промени застрашават продоволствената сигурност, но какво от това…

Реформата, свързана с напояването, която е крещящо необходима категорично е изхвърлена от плана. Нито лев не се предвижда за реконструкция, възстановяване и модернизация на държавния хидромелиоративен фонд в Република България за устойчиво управление на водите и адаптиране към климатичните промени.

Интересна е и промяната в начина на финансиране. В документа е посочено, че „индикативните разчети за разходите, необходими за реализация на целите на компонента, възлизат на общо 567.4 милиона лева (267 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 300.4 милиона лева национално съфинансиране).

Припомняме, че при априлският вариант индикативните разчети за разходите, необходими за реализация на целите са общо 871.7млн. лв., и те щяха да постъпят изцяло за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Дончев, Напоителни системи, Agrozona.bg
Четете още: Парите за възстановяването на напояване се топят, земеделието се задъхва от безводие

В новия случай по-голяма част от парите ще се чакат от националния бюджет, възможност която е силно съмнителна при сегашното положение на държавните сметки. Така че печеливши в тази ситуация в българското земеделие – няма. Предвидените реформи няма да заместят шанса да се възстановят напоителните системи в държавата. Даже би било смешно да се предполага, че повече някога ще се извадят държавни пари за подобна дейност. Остава отворен въпросът и как ръководството на аграрното министерство защити интересите на българските земеделци в тези критични времена.  Какъв е сигналът към зеленчукопроизводители, овощари и всички останали подотрасли, които вече крещящо имат нужда от съвременно напояване.

543.6 млн. лева за Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство, част от тях държавно и частно съфинансиране

Колкото до идеята да се инвестира във Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство – само времето ще покаже как ще се реализира проектът. Фондът предвижда предоставяне на подкрепа на земеделските стопани за реализация на инвестиции, които въвеждат иновативни производствени и цифрови технологии, технологии за производство и организация в селското стопанство, за автоматизиране на работните процеси и други. Фокусът е поставен изцяло върху реализацията на зелени и цифрови инвестиции, които ще позволят адапиране на стопанствата към климатичните промени, екологизация на производствените практики, по-ефективно използване на ресурсите. Общият планиран ресурс е 543.6 милиона лева (247.1 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 296.5 милиона лева национално съфинансиране, вкл. 247.1 милиона лева частно съфинансиране) с период на изпълнение 2021-2026г. Интересно е включването на частно съфинансиране, това ще предполага ли, че цялата информация за българското селско стопанство, което е стратегически отрасъл ще бъде в частни ръце…

За инвестиция 2 пък са предвидени 23.9милиона лева (19.9 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 3.9 милиона лева национално съфинансиране) с период на изпълнение 2021-2025 г.

Предвидено е да бъде изградена цялостна електронна информационна система в земеделието, чрез която да се постигне: електронизиране на информационните потоци от и за осъществяване на административната дейност; електронизиране на услугите, предоставяни на земеделските стопани, тяхното централизиране и ползването им от бизнеса в хода на изпълнение на задълженията и изискванията в зависимост от вида селскостопанска дейност и т.н. Платформата ще осигури единен поток на данните от и към администрацията и земеделските стопани и избягване на ръчното прехвърляне на информация и поддръжка на излишни формати на документи.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА