Без гордост и предразсъдъци към булчинските деликатеси

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Коментар на Светлана Трифоновска, сп. “Агрозона”, януари 2013 г.

Това, за което простосмъртният клиент не си дава сметка е, че там, където се правят пари, законното не винаги е желаното. Така е и с фалшивите сирена, които официално се наричат имитации, а в света на рекламата носят възбуждащото име „деликатеси”. Така по закона на „забранения плод”, незаконното събужда неустоим копнеж, като онзи път, който стремително води надолу, но нямаш сили да смениш посоката.

Та, в този ред на мисли, се питам за цената на рекламата на невестата-менте-деликатес, която в реалния живот всички наричат „палма”? И защо ли се изсипват толкова пари за нещо, което иначе обществото страстно заклеймява.

Танцът на най-големите

В скрития живот на млечния бизнес все повече се налага тезата за поредното преразпределение на пазара. В момента най-големите млечни гиганти с чужди участия и мандрите, които преработват над 20 т. мляко, се готвят да си поделят част от клиентите на нетрайния млечен „деликатес” с палмово масло. Тези територии се очаква да бъдат освободени от поне 60 мандри от среден и дребен калибър. Очакват ги да банкрутират, защото те няма да могат да се възползват от разликата в цената на „имитациите”, които произвеждаха и предлагаха като класическо саламурено сирене, след забраната да се произвежда едновременно класическо и палмово такова.

Най-големите преработватели отдавна са готови да откликнат на нуждите на пазара и за имитации и за истинско сирене, при това напълно законно. Те са решили проблема си със създаването на две отделни предприятия, от които едното е регистрирано за производство на сирене, а другото за „деликатеси“. Припомняме нещо, което и първолаците знаят, че себестойността на второто е много по-ниска и на пазара бучка от него върви до 4 лв. за килограм.

Съдружие или хроника на една предизвестена смърт

Това е, което очаква дребните и средните в млечния бранш. Тъй като по-голяма част от тях имат договори за доставка на сирене в чужбина, те не могат да се регистрират за производство на „деликатеси” по новата наредба, според която имаш право да произвеждаш сирене с растителни мазнини само 6 месеца. От друга страна, имиджът им сериозно ще пострада, ако ги свързват с ментетата. Единственият вариант, който им остава е да се сдружат. Докато едните мандри произвеждат имитациите на колегите си, другите ще правят истинското им сирене.

Останалото са гордост и предразсъдъци, които водят към ада.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА