Български учени създадоха нов сорт алабаш

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Четирима български учени от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово и Института по зеленчукови култури „Марица“ – Пловдив създадоха нов директен сорт алабаш – „Ники“. Около десет години е продължила работата на авторския колектив доц. д-р Стефан Нейков, доц. д-р Галина Антонова и доц. д-р Петър Чавдаров, а проф. дсн Лилия Кръстева за съжаление не дочака утвърждаването на сорта, разказват учените пред “Агропловдив”.

Макар, че преди десетилетия България е изнасяла алабаш за държавите от Източния блок, сега този изключително ценен зеленчук почти не се отглежда у нас. От десетилетия не е създаван нов сорт. Семената, които към момента се използват от любители градинари, са загубили с годините имената си. Семена от алабаш се внасят от Холандия, но плодовете нямат нищо общо със старите български сортове. Холандските са дребни, с диаметър на стъблоплода около 3-5 см. Ако се оставят да прораснат повече, плодовете образуват кухини.

Характеристика

Оригиналният нов сорт алабаш “Ники” е предназначен за късно полско производство. Сортът образува светлозелени стъблоплоди с плоско-кръгла форма и тегло 0.800 kg – 1 kg. Стъблоплодите са с крехка, нежна и сочна консистенция, с приятно сладък вкус, без лютивина. Продукцията от сорт Ники се характеризира с високо съдържание на витамин С.

Продължителността на вегетационният период на сорта, от засаждане до реколтиране е 75 – 90 дни.

Подходящо е да се засее именно през юни – от началото до края на месеца, като семена могат да се закупят от института в Садово.

Алабашът се отглежда върху висока леха. При 2500 растения в декар разстоянието между редовете е 60-70 cm., а между растенията в реда е 60 cm. При 4500 растения в декар разстоянието между редовете е 60 cm., а вътре в реда 30-35 cm.

Сортът “Ники” се характеризира с много добра продуктивност – 3-4 тона/дка и притежава висока адаптивност към условията на производство. Диаметърът на плода достига 10-15 см.

Предимства

Сред предимствата му са устойчивостта, която проявява към разпукване на стъблоплода. „Ники“ е устойчив и към образуване на кухини в плода. Толерантен е към болести, което означава, че би могъл да се отглежда в биологични стопанства.

„При използването на продукта ще се постигне увеличаване на сортовото разнообразие от зеленчуци в страната като от особено значение е адаптираността на сорта към условия на биологично производство“, обръщат внимание авторите. С въвеждането на новия сорт алабаш “Ники” се очаква преди всичко да се удовлетворят изискванията на потребителите към български висококачествени продукти създадени от българската селекция и произвеждани в нашата страна. В този смисъл реализираните ползи ще бъдат със силен социален и икономически ефект. Продуктът може да се реализира и в други страни, което определя и възможността на иновацията за потенциален трансфер.

Предназначение

Освен за консумация под формата на прясна витаминозна салата, алабашът се използва и като чудесна подправка за супи. Като зелева култура, „Ники“ има и антиканцерогенно свойство. Алабашът ненапразно се е окичил с прозвището „Лимонът сред зеленчуците“.

На Балканите най-сериозен консуматор на стъблоплодите е Турция.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА