Четирима български учени от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово и Института по зеленчукови култури „Марица“ – Пловдив създадоха нов директен сорт алабаш – „Ники“. Около десет години е продължила работата на авторския колектив доц. д-р Стефан Нейков, доц. д-р Галина Антонова и доц. д-р Петър Чавдаров, а проф. дсн Лилия Кръстева за съжаление не дочака утвърждаването на сорта, разказват учените пред “Агропловдив”.
Макар, че преди десетилетия България е изнасяла алабаш за държавите от Източния блок, сега този изключително ценен зеленчук почти не се отглежда у нас. От десетилетия не е създаван нов сорт. Семената, които към момента се използват от любители градинари, са загубили с годините имената си. Семена от алабаш се внасят от Холандия, но плодовете нямат нищо общо със старите български сортове. Холандските са дребни, с диаметър на стъблоплода около 3-5 см. Ако се оставят да прораснат повече, плодовете образуват кухини.
Характеристика
Оригиналният нов сорт алабаш “Ники” е предназначен за късно полско производство. Сортът образува светлозелени стъблоплоди с плоско-кръгла форма и тегло 0.800 kg – 1 kg. Стъблоплодите са с крехка, нежна и сочна консистенция, с приятно сладък вкус, без лютивина. Продукцията от сорт Ники се характеризира с високо съдържание на витамин С.
Продължителността на вегетационният период на сорта, от засаждане до реколтиране е 75 – 90 дни.
Подходящо е да се засее именно през юни – от началото до края на месеца, като семена могат да се закупят от института в Садово.
Алабашът се отглежда върху висока леха. При 2500 растения в декар разстоянието между редовете е 60-70 cm., а между растенията в реда е 60 cm. При 4500 растения в декар разстоянието между редовете е 60 cm., а вътре в реда 30-35 cm.
Сортът “Ники” се характеризира с много добра продуктивност – 3-4 тона/дка и притежава висока адаптивност към условията на производство. Диаметърът на плода достига 10-15 см.
Предимства
Сред предимствата му са устойчивостта, която проявява към разпукване на стъблоплода. „Ники“ е устойчив и към образуване на кухини в плода. Толерантен е към болести, което означава, че би могъл да се отглежда в биологични стопанства.
„При използването на продукта ще се постигне увеличаване на сортовото разнообразие от зеленчуци в страната като от особено значение е адаптираността на сорта към условия на биологично производство“, обръщат внимание авторите. С въвеждането на новия сорт алабаш “Ники” се очаква преди всичко да се удовлетворят изискванията на потребителите към български висококачествени продукти създадени от българската селекция и произвеждани в нашата страна. В този смисъл реализираните ползи ще бъдат със силен социален и икономически ефект. Продуктът може да се реализира и в други страни, което определя и възможността на иновацията за потенциален трансфер.
Предназначение
Освен за консумация под формата на прясна витаминозна салата, алабашът се използва и като чудесна подправка за супи. Като зелева култура, „Ники“ има и антиканцерогенно свойство. Алабашът ненапразно се е окичил с прозвището „Лимонът сред зеленчуците“.
На Балканите най-сериозен консуматор на стъблоплодите е Турция.