България – 45-а в класация за справянето с глобалните промени

България е на 45-то място сред 178 държави по отношение на последствията, които се очаква да понесе в резултат на глобалните промени, свързани с пренаселването, изчерпването на природните ресурси и климатичните промени, съобщава „Фокус“. Това сочи индексът ND-GAIN, поддържан от университета „Нотр Дам“ в американския щат Индиана. Индексът показва какви са изгледите пред държавите по света да се справят с ефектите на климатичните промени, като отчита както риска от природни бедствия и промени, така и готовността на страните да се справят с тях. На челните места са скандинавските държави и Великобритания, които биха пострадали най-малко, а в края на класацията – региона на Субсахарска Африка, където се очакват най-големи последствия.
Индексът се базира на наблюдение на над 45 индикатора като данни за местоположение, терен, нива на замърсяване и национални ресурси. Оценката на държавите се изготвя според два основни критерия – уязвимост и готовност. Първият обобщава рисковете, на които са изложени отделните страни, като анализира данни за шест поддържащи живота сектора – вода, храна, здравеопазване, състояние на екосистемите, човешки селища и инфраструктура. Вторият критерий е готовността на нациите да се адаптират, като той съдържа три компонента – икономическа, управленска и социална готовност.
България е оцветена в зелено на картата, т.е. не е изложена на сериозни рискове и има готовност и желание да се справи. По-голямата част от европейския континент попада в тази категория, а водещи са държави като Норвегия, Швеция и Дания. Страната първенец Норвегия е заемала първото място в класацията всяка година от създаването на индекса през 1995.
Общата оценка на страната ни е 64.3 от 100 възможни пункта, като от 1995 година досега тенденцията е положителна. „Предизвикателства все още има, но България е в състояние да се справи. България е 39-тата най-малко уязвима и 52-рата държава по отношение на готовност“, се сочи на сайтът, посветен на индекса.