Бобовата култура се прибира през май
Баклата е зърнено-бобова култура, която не се бои от студовете. У нас се отглеждат три варианта: едрозърнеста, среднозърнеста и дребнозърнеста, като има различни сортове. Може да се засее предзимно и семената й да презимуват в почвата под бялата покривка на снега или пък много рано напролет, когато може да се работи в площта, обикновено през февруари. 6 градуса са необходими за покълването на семената, а до 8 градуса няма да покосят младите растения. Както и другите бобови е богата на много протеини и освен на масата има много ползи и за участъка. Оставя в почвата голямо количество азот и се смята за добър предшественик на различни средноранни и късни зеленчуци.
Почвата за културата трябва да е добре разорана на дълбочина 20-25 см. Торенето е задължително. Използвайте органични и минерални вещества. Мястото, което трябва да изберете за баклата, се изисква да е светло, за предпочитане на слънце. Почвата трябва да е влагозапасена, защото именно този показател е много важен в началото на вегетацията на културата и при началото на образуване на бобчетата. Идеалните субстрати са песъчливо-глинестите, които съдържат много хранителни вещества.
Засяването на баклата се прави на редове на разстояние 50 см един от друг или пък лентово. Можете да работите и като слагате семената на гнезда. Тогава между редовете се оставят по 70 см, а между гнездата по 35-40 см. Дълбочината, на която се слагат семената, е 5-6 см. Когато сеете гнездово, във всяка ямка се хвърлят по 5-7 семена, когато става дума за едрите сортове. Дребните сортове изискват повече семена във всяко гнездо.
Грижите през вегетацията на баклата изискват поддържане на почвата чиста от бурени, поливане и еднократно подхранване по време на първото окопаване с амониева селитра.
Прибирането на баклата започва през май, когато се прибират зелените бобове с добре оформени семена. Трябва да работите през няколко дни, като не допускате загрубяване на шушулките.