Как да отгледате 10 тона малини от хектар и да не се разорите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Какво представлява печелившото отглеждане на малини в интензивното градинарство?

„Швейцария все още има много малък опит в отглеждането на малини за преработка, тъй като те идват от Полша, Сърбия, Хърватия и понякога дори Китай“, обяснява Петер Ленгенхагер, който решава да изпробва сортове малини в своето стопанство, към които да прилага различни технологии за отглеждане. – „Тези, които искат да отглеждат малини на национално ниво, разчитат на ноу-хау от чужбина, включително и на разсадници. Например, полски експерти ми препоръчаха сорта „Енросадира“, допълва той пред портала www.lid.ch. В Полша този сорт се отглежда като малина за преработка, в Германия – за пресния пазар.

„Засадих този сорт, но в бъдеще бих искал не само да разчитам на чужд опит, но и да придобия собствени знания. Ето защо създадох поле за тестване на различни сортове, за да намеря най-добрите опции“, казва фермерът.

Правилният сорт малини за отглеждане и преработка трябва да бъде съобразен с икономическите съображения, особено по отношение на разходите за грижи. Стопаните не си поставят за цел да отглеждат огромни плодове, задачата е да произвеждат икономично. Следователно са необходими ремонтантни сортове, които растат без заслони и без телена рамка и са лесни за грижи.

При летните малини плодовете винаги се образуват на двегодишни издънки и храстът трябва да се реже и да се грижи съответно – от друга страна, есенните, ремонтантни, малините дават плод на едногодишни издънки, което означава, че може бързо да се поддържат с машина.

Качеството на почвата също има значение в отглеждането на малините. При лека почва разсадът от малини се поставя на заравнени естествени площи, при тежка почва се отглежда на фитарии, но засаждането и отглеждането на интензивни малини на глинеста почва се усложнява от допълнителни разходи за профилактика на болести.

Колкото по-възрастна е малината, толкова по-икономична е тя. Основната възвращаемост на инвестицията се получава след четири до пет години, когато културата достигне своя връх на плододаване, обяснява фермерът. Покрийте тревите между редовете със сено, което действа като мулч, помага за регулиране на микроклимата и намалява натиска на петнистата дрозофила.

През първата година основната цел е храстите да се вкоренят добре и да пуснат колкото се може повече млади издънки – тогава целевият добив евентуално ще бъде около 10 тона от декар.

В бъдеще фермерът обмисля разширяване на площите и тестване на био малини. Той търси съмишленици за сътрудничество, за да опрости и намали разходите за закупуване на разсад и машини за събиране на ягодоплодни.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА