БАБХ: Мръвките с АЧС не са опасни за хората

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Към момента са умъртвени 365 животни, мярката ще се приложи за още 17 000

„Вирусът на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) е безопасен за хората“, категорична е д-р Александра Митева, началник на отдел „Здравеопазване на животните” в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). „Няма месо с африканска чума в търговската мрежа. Няма никаква опасност за здравето на хората и потребителите”, категорична бе тя в ефира на Нова телевизия. Специалистът посъветва хората, които купуват месо, да пазаруват само от регистрирани производители и магазини.

„В задния двор, там където се отглеждат нерегламентирано свине, добивът на месо и месни продукти е опасен не заради вируса на чума. Това месо може да бъде бактериално заразено със съвсем различни болести и бактерии“, обясни д-р Митева.

АЧС е изключително опасна болест по свинете и се разпространява много бързо. „Основният фактор в разпространението е човешкият фактор – ботушите, оборудването, колите, хората, преминали през инфектирани зони, хората, които посещават горите, могат да пренесат заболяването”, обясни тя.

Тя припомни, че първият случай на заразени животни е бил в Плевен. „Много бързо се разпространи заболяването и то пак „благодарение” на хората и тяхното поведение. В рамките на две седмици локализирахме 16 огнища при домашни свине в 5 региона. Това са огнища, основно при нерегистрирани задни дворове с нерегламентирано отглеждане на свине”, уточни д-р Митева.

Тя обясни, че основна задача на БАБХ е да ограничи заболяването и да приложи мерки за превенция и да предотврати бъдещото му разпространение. „Важно е хората да осъзнаят отговорността си при нелегалното отглеждане на свине, защото това е заплаха за една добре развита индустрия, включително и за потребителя.“, обобщи д-р Александра Митева.

По повод на съмненията, че свинете не се умъртвяват по хуманен начин експертът обясни, че всъщност става въпрос за конкретен начин на умъртвяване с газ и пяна. „Това е с висока концентрация на въглероден диоксид  под формата на сух лед. Това е метод за евтаназирането на животни според европейското законодателство. Пяната се поставя отгоре, за да „запечата”, защото това са и помещения, които трудно биха могли да бъдат затворени. Методът е напълно хуманен”, добави тя. Въглеродния диоксид под формата на сух лед е подборно описан в законодателството и е признат за начин за евтаназиране на животни, разясни експертът.

Изгарянето на труповете в инсинератори би забавило справянето със ситуацията, обясни експертът. „В момента унищожаването на свинете става чрез загробване на определени от компетентните органи места и то по начин, който да не доведе до никакво замърсяване на околната среда“, каза д-р Митева, „Животните са загробени на дълбочина над 3 м и няма как да се разроват и да се разнесат. Методът е абсолютно сигурен.“

Към момента хуманно са унищожени 365 свине от нерегистрирани стопанства, тип заден двор и предстои умъртвяването на още 17 хил. свине. Регистрираните животни у нас са около 450 хиляди.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА