Антон Аспарухов: Допълнителни точки по два нови критерия, свързани с напояване /ВИДЕО/

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Антон Аспарухов, директор на Дирекция „Развитие на селските райони” пред “Agrozona.bg”.

-Г-н Аспарухов, в приема по подмярка 4.1 ще бъде включена възможността за финансиране на проекти за напояване. Наблюдава ли се засилен интерес към членуването в сдружения за напояване?

-На този етап е рано да кажем, че земеделските производители се ориентират към сдружаване в сдружения за напояване. Честно казано се надявам това да стане факт след излизане критериите, свързани с напояване, понеже един от тях ще дава предимство на кандидати членове на сдруженията за напояване. Това е форма на сдружаване, която бихме искали да поощрим. Тя от една страна е полезна за самите земеделски производители,от друга гледна точка – за ресурса вода, който ще бъде изразходван по-ефективното този начин.

-Кога ще бъдат готови критериите за напояване?

-Сега ги обсъждаме с Европейската комисия. Планът ни е до края на тази седмица най-късно те да бъдат изпратени на членовете на Комитета по наблюдение на ПРСР и след това да стане ясно какво е становището на управляващия орган. На този етап мога да кажа, е, че ще бъдат два новите критерии, свързани с напояване. Единият ще дава повече точки за членове на сдружения за напояване, допълнителни точки ще има също така, ако водовземат от клонове на напоителни системи, които са с малко загуби на вода. Идеята на колегите от Европейската комисия при обсъждане на този критерий беше да понижим загубите на вода от напоителни системи, в тази връзка ще има и такъв критерий, който ще поощрява водовземането от клонове на напоителни системи с ниски загуби. Не планираме обаче много точки да се дават за тези два нови критерия, за да не се поощри изкуствено вкарването на инвестиции, свързани с напояване в проектните предложения. Идеята е само стопани, които имат сериозни намерения за инвестиции в хидромелиорации, да подават предложения, а не да провокираме нездрав интерес. Заради това точките по новите критерии вероятно няма да бъдат повече от пет.

-ЕК стимулира ефективното използване на водата. Какъв ще е процентът загуби, който според институцията ще е допустим?

-Това е въпрос, на който все още нямам отговор. Това, което бих могъл предварително да кажа е, че в работата с колегите от Световната банка стана ясно, че средният коефициент на полезно действие, над който е нормално да съществуват съоръженията за напояване, е 30-40%. Вероятно всички клонове на напоителни системи, които имат коефициент на полезно действие над 30-40%, би следвало да залегнат в критерия за оценка.

-Какви са документите, които ще се изискват? Беше оповестено, че ще са необходими и становища от Басейнова дирекция.

-Със сигурност Басейнова дирекция следва да се произнесе относно допустимостта на инвестициите, свързани с напояване. Кой ще е конкретният документ е рано да се каже, към момента сме го записали „становище от Басейнова дирекция“. Дали така ще се казва документът или той ще получи някаква друга форма, предстои да уточним с колегите от Министерството на околната среда. Но със сигурност един от документите ще бъде произнасяне от Басейнова дирекция относно допустимостта на инвестициите, свързани с напояване от гледна точка на това дали водното тяло, от което се взема вода, е в добро състояние и е възможно тази вода да бъде предоставена на земеделския производител, без да бъде нарушено нормалното състояние на водното тяло.

До къде стигна промяната в методиката за оценка капацитета на техниката, бяха въведени животински единици?

По отношение на техника, която ще работи в животновъдни обекти – доколкото знам, колегите от фонд „Земеделие“ работят по разширяване обхвата на методиката за оценка на капацитета на земеделска техника, така че техника, която не е свързана с обработка на земята, а е свързана с работа вътре в самия животновъден обект, също да получи оценка по тази методика.

Анета Стефанова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама