Ангел Вукодинов: Българското производство на зърнени култури ще стане по-конкурентно от европейското, ако ЕС спре субсидиите

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Зърнопроизводителите у нас са едни от най-големите получатели на европейски субсидии – 1,2 млрд. лв. годишно, голяма част от които са съсредоточени в най-големите производители. По този повод Ангел Вукодинов, заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, в интервю за “Капитал Daily” коментира, че българското производство на зърнени култури ще стане по-конкурентно от европейското, ако ЕС спре субсидиите за отрасъла. Той споделя напълно мнението, че субсидиите са вредни за бизнеса и посочва, че страната ни има конкурентните предимства, необходими за просперитет на бранша – произвеждаме повече на по-ниски цени в сравнение с много европейски държави. Вукодинов обръща внимание, че зърнопроизводителите у нас вече обработват земята с техниката, с която и европейците я обработват, използват торовете и семената, които те ползват, но в същото време българският работник получава по-малко, затова от бранша не се притесняват вече, ако субсидиите от ЕС бъдат премахнати. Според него обаче това не може да се случи в близко бъдеще и е по-реално да искаме от Европа еднакви субсидии, защото това, по думите му, е справедливо отношение.

От НАЗ отчитат позитивите от политиката на САЩ относно това селското стопанство да се подпомага чрез застраховане на дохода на земеделците като изискванията са стриктни – всеки, който поиска такава помощ от правителството, трябва да докаже с баланс и отчет приходите си от зърнопроизводство през последните 10 години. Вукодинов посочва, че субсидията, която държавата отпуска, е за покриване застраховката на 75% от този доход, но и фермерът може да вложи средства, за да има увереност, че в случай на лоша реколта, ще получи от застрахователя средния си доход за последните 10 години. Предимствата на американския модел според Вукодинов са две – субсидиите, които САЩ дават, са по-малко като сума от тези, които отпуска ЕС, и изключително важният за страната ни факт, че се подпомага само бизнесът “на светло”.

Вукодинов посочва, че в бъдеще ще се увеличи цената на земеделския труд. По думите му цената на труда на човека, който управлява система от сложни селскостопански машини, не може да е по-ниска от тази на човека, който работи в индустрията. Към момента той вижда два варианта за насочване на работници към агро сектора – по-вероятният е да привличаме емигранти от по-бедни страни, а другият е стандартът на живот да се вдигне толкова, че да могат хора да си позволяват да живеят и работят на село. Вукодинов отбелязва, че в цял свят селското стопанство не е привлекателна дейност, затова е необходим стимул хората да се занимават с него – нормална доходност, но при условие да произвеждат достатъчно храна с минимален праг на качество, определен със стандарти, и да пазят природата от замърсяване.

Той споделя, че вярва в тезата на аграрни икономисти, че на практика субсидиите се преразпределят и остават на входа на всяко производство, и отбелязва, че това важи включително и за пшеницата.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА