Анализ на МЗХ: Малките фермери да получават средно по 45.10 лв./дка субсидия, едрите около 30 лв./дка през 2014-2020 г.

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Безвъзмездна помощ от средно 45.10 лв. за обработван декар да получават фермерите, които обработват до 300 декара земеделска земя, докато средното плащане за големите стопанства ще остане около 30 лв. за декар, колкото вземат средно в момента всички. Това предлагат експерти на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) в анализ на възможностите за прилагане на Схемата за преразпределително плащане на помощите за земеделските стопани през новия програмен период на Общата селскостопанска политика. Схемата ще влезе в сила тази година, но изплащането на субсидиите ще започне през 2015 г.

С прилагането на схемата за преразпределително плащане може да се промени сегашната ситуация, в която малък брой големи земеделци получават по-голямата част от директните плащания, докато за голям брой фермери остават незначителни субсидии.  Целта е с прилагането на новата схема да бъдат стимулирани средните и малките земеделски стопанства, се казва в анализа. Бюджетът по Схемата за преразпределително плащане за 2014 г. е 104 898 241 лева (53 634 441 евро).

Целта на преразпределителните плащания или допълнителното стимулиране на първите хектари е да се избегне неправомерното и несправедливо разпределение на субсидиите между малките и големите фермери. Това е проблем не само в България, а и в повечето държави-членки на ЕС. България обяви намерението си да приложи преразпределителното плащане още от 2014 г. Преди това страната ни ще уведоми Брюксел, че ще прилага схемата и ще посочи размера на бюджета, който ще отдели за този вид подпомагане до 1 март 2014 г.

Размерът на първите хектари се определя от всяка страна членка, но не може да надвишава 30 ха или средния размер на стопанството в съответната държава. За България средният размер на стопанствата е около 6 ха. Експертите предлагат да се въведе единна ставка за всички първи хектари, въпреки че е допустима и двустепенна система.

От 2015 г. европейското законодателство изисква подпомагането по СЕПП на един бенефициент в размер над 150 000 евро да се намалява с поне 5%. Посочената цифра е минималната възможна, а съществува опция и за пълно спиране на директните плащания над 150 000 евро. През 2014 г. като преходна не се прилага изискването за намаление на плащанията от 5%, но въпреки това може да се приложи схемата за преразпределително плащане.

Анализът с обосновка за разпрeделянето на европарите сред фермерите по единните плащания на площ беше публикуван след критика на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) и Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), а днес се проведе обществено обсъждане с всички заинтересовани организации.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА