Агресивни кактуси превземат България или до какво водят промените в климата и сушата

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Автор: Борислав Григоров, climateka.bg/

Инвазивните видове, независимо дали става въпрос за представители на флората или фауната, са организми, които не са естествено срещани на дадена територия, но са се разпространили в нея под действието на различни фактори.

Важна особеност е тяхното негативно въздействие върху местните представители на биосферата, което може да доведе до увреждане и на цялата локална екосистема. Неслучайно те са считани за втората най-голяма опасност за биоразнообразието на планетата, нареждайки се непосредствено след загубата на местообитания.

Инвазивните видове конкурират успешно местните такива за жизненоважни ресурси като светлина, хранителни вещества и вода. Бързите им размножаване и растеж им дават голямо предимство пред заобикалящите ги организми. Те умеят да се приспособяват лесно към разнообразни промени в условията на средата, което от гледна точка на постоянните промени в климата е една изключително ценна особеност. За съжаление, инвазивните видове не са подминали и нашите земи.

Кактуси превземат страната

Обикновеният кактус (Opuntia humifusa (Raf.) Raf. е представител на семейство Кактусови и представлява вечнозелен сукулент, достигащ височина до повече от половин метър. Видът произхожда от Централна и Източна Америка, като у нас за първи път е съобщен от черноморския Змийски остров, където са пренесени екземпляри от Ботаническата градина в Братислава.

Кактусът цъфти през юли-август и се опрашва главно от пчели. Семената му са добре защитени от дебела обвивка, което е черта на тяхната висока приспособимост. Разпространението им чрез пренасяне, съответно от вода и животни. Предпочита слънчеви местообитания, но понася и частично засенчване. Често расте върху песъчливи и скалисти местообитания и представлява сериозна опасност за биоразнообразието там, защото бързо потиска развитието на местните видове и завзема техните територии.

Днес е установен в района на Побитите камъни край Варна, Южен Пирин, Лозенска планина и др. С оглед на климатичните промени и честите увеличения на температурите и засушаванията, до които водят, кактусът се очаква да разшири инвазията си в цяла Европа, включително и в България.

Азиатски гигантски дървета се разпространяват бързо у нас

Вторият инвазивен вид е китайският мехурник или Koelreuteria paniculata Laxm. Той е представител на семейство Сапиндусови и представлява листопадно дърво, достигащо височина от 10 м. Произхожда от Югоизточна Азия и по-точно от териториите на Япония и Северен Китай.

Опрашването най-често отново е от различни видове пчели, а в последствие семената се характеризират с дълго запазване на жизнеността си. Разпространение чрез птици, чрез вятъра и чрез водата са типични за вида.
Китайският мехурник е крайно адаптивен вид, който успешно конкурира местните видове за ресурси. За първи път е споменат у нас от началото на миналия век, когато е въведен като декоративен вид. Днес се среща по Черноморското крайбрежие, в Дунавската равнина, Предбалкана, Родопите и др., като климатичните промени, свързани отново със засушаване и затопляне, предоставят все по-добри възможности за него за по-голямото му разпространение в страната.

Климатичните промени създават условия за навлизането и на други инвазивни видове в България, като тази опасност не бива да бъде пренебрегната, защото това е потенциална заплаха за  отнемане на ресурсите на местните видове.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама