Плащането за проектите по ПВУ е под въпрос

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Томислав Дончев: Второ плащане няма да има! Плащането за земеделие е едва пето

Второто плащане, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85% от реформите по второ плащане. Това заяви на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по повод на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Финансирането на земеделските проекти е под въпрос. Плащането по ПВУ е едва пето. В по-голямата си част проектите са изпълнени и земеделците подават заявления за плащане. Припомняме, че средствата за земеделие бяха орязани при втория вариант на плана и от предвидените първоначално 1.150 млрд. лв. за бранша, остана малка част. Планираните 120 млн. лв. за напояване остават неосъществени – до 2023 г. така и не беше открит прием по мярката. Земеделските проекти по Фонда за насърчаване на технологичния и екологичния преход са под въпрос – два приема бяха проведени през октомври 2023 г., но липсва информация дали проектите са одобрени. За момента Програмата за развитие на селските райони и Стратегическият план остават единственият механизъм за инвестиции в напояването и модернизацията на селското стопанство.

„Европейската комисия ползва такава формула – ако някоя реформа е по-важна, тя увеличава стойността, така че приход по второ плащане няма да има“, заяви Дончев. Той обясни, че до момента България е получила първо плащане за 2,677 млрд. лв. Дончев припомни, че преди седмици е анонсирал в Народното събрание ситуацията около НПВУ, която, по думите му, е тревожна.

Крайният срок за извършване на плащания по НПВУ е август 2026 г.

След тази дата разходите не са допустими. Тоест, ако ние имаме плащания по някой от проектите, които са септември-октомври 2026 г, те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме използвали половината средства от него. Плащанията са малко над 10% за 4 години. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което очевидно е невъзможно,“ сподели Дончев.

Той уточни също, че ще се направи опит част от проектите да бъдат спасени, като се прехвърлят към оперативните програми. Вицепремиерът увери също, че всеки, който изпълнява проект по НПВУ, ще си получи дължимите му плащания, по думите му, рисковете са за нестартиралите проекти.

Агрозона очаква отговор на въпрос към МЗХ какво ще се случи, ако няма плащане от Брюксел и ще се предвидят ли пари от националния бюджет.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама