Улеснени процедури за земеделските производители
След подадения сигнал от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), институциите реагираха бързо и положително в желанието си да съдействат. Както Agrozona.bg информира АЗПБ подаде сигнал за скъпоструващи удостоверения за поливност от „Напоителни системи“ ЕАД с цел кандидатстване по извънредния прием по подмярка 4.1. на ПРСР.
При разговор с изпълнителния директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева, АЗПБ получи уверение, че на база искания на земеделските производители, които ще кандидатстват по програмата, няма да се издават „Удостоверения за поливност“. Ще бъдат издавани становища и служебни бележки, които ще бъдат заплащани с еднократна такса от около 240 лв. Това ще облекчи земеделските производители и няма да се налагат такива големи разходи първоначално.
По повод запитване, изпратено от АЗПБ до Управляващия орган на ПРСР, е получен отговор, че в случаите, когато парцелите, за които се кандидатства, попадат в слоя на „Напоителни системи“ ЕАД. (Справка за поливни площи: https://napoiavane.nps.bg/ )
тогава няма да има нужда от документ, „удостоверяващ възможността за предоставяне на услугата „доставяне на вода за напояване“. Държавен фонд „Земеделие“ ще извърши служебна проверка, след подаване на проектните предложения.
„Ние като Асоциация, сме информирали за това нашите членове, но сме ги посъветвали при всички случаи да изискват становище от „Напоителни системи“ ЕАД, за да са сигурни, че парцелите, с които кандидатстват за напояване, попадат в слоя и няма да има изненади в процеса на разглеждане на проектите. Ще бъде доста неприятно за земеделските производители, ако при служебната проверка, ДФЗ установи, че точно за тези парцели, за които кандидатства съответния земеделски производител, няма техническа възможност за водоподаване. Тогава става доста по-сложно с преработка на проекта в движение ,“ разясни Венцислав Върбанов.
Друг проблем, за който АЗПБ беше сигнализирала, е изискването за дългосрочни договори за наем или аренда на земеделските земи в тази процедура.
При отговора на МЗХ стана ясно, че дългосрочни договори за наем или документи за собственост ще бъдат изисквани само за земята, върху която е поставено съответното напоително съоръжение. Договори за земя и документи за собственост на земеделска земя няма да се изискват за останалата част от напоителното поле.
„От името на АЗПБ изразяваме нашето удовлетворение от бързата реакция както на министър Тахов, така и на ресорните зам.-министри и на изпълнителния директор на „Напоителни системи ЕАД“, сподели Венцислав Върбанов.