2022 г.: Бум на сделките със земеделски земи във Велико Търново

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Двойно е поскъпнала земята във Великотърновска област

Бум на сделките със земеделски земи бележи изминалата година. Земята във Великотърновска област за година е поскъпнала двойно и ако в началото на 2022 г. декар е струвал 1500 лв., цената рязко е дръпнала нагоре до 2500 – 3000 лв., показва  наблюдението на брокера Анатоли Шарланев.

Трендът се запазил до края на годината, но в момента явно хората се презастраховат, че пазарът на имоти може да се срине и цените се задържат. Дори големите фирми и фондове са предпазливи, но въпреки всичко продължават да се случват сделки на доста високи цени – в Плевенско, Павликени, Свищов, допълва той.  В Добруджа дори цените стигат до 5500 лв. за декар, което според брокера е икономически неоправдано, предаде в. Борба.

Голямо търсене и голямо предлагане

Друг интересен момент на пазара е, че високите цени карат много хора да си продават земите, но веднага ги влагат в друг вид имоти – къщи и апартаменти, парцели. Така че се получава голямо търсене и много голямо предлагане, което според Анатоли Шарланев го няма в никой учебник и е без икономическа логика, но рай за хора като него. Сега обаче има успокояване на пазара, защото недвижимите имоти скочили неимоверно много, а и хората са си понакупили. Което довело до спад в предлагането на земя в началото на 2023 г.

Над 80% от сделките със земи са с цел инвестиция 

Между 80 и 90% от сделките със земи в региона са с цел инвестиционни намерения. Пикът на покупко-продажбите бил от август до октомври на 2022 г.

„Арендаторите държат зърно, чиято цена обаче падна с 25%, и заради тази ниска цена не им се купува земя, особено ако е скъпа. Така инвеститорите продължават да надделяват. А някои от тях, които разполагат с пари, не подбират дали ще купят в Павликенско, в Долна Митрополия, Плевенско или в Русе“, продължава коментарът си Анатоли Шарланев.

Земеделските земи не са окрупнени

Причината според брокера се корени пак в инвеститорите, които допълнително разкъсали масивите. Окрупняването на масивите се прави от големите арендатори и фондовете, но след като се намесили инвеститорите, процесът почти е стопиран. Според брокера през миналата година са се обърнали всички тенденции и всички като него с нетърпение очакват да видят как и накъде ще се намести пазарът, без да могат да правят каквито и да е било прогнози.

Земята става все по-ценна стока и в това се убеждават както продавачите, така и земеделските производители.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама