Страните от Югоизточна Европа внасят все повече пресни плодове и зеленчуци

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Различни страни в Югоизточна Европа внасят все повече пресни плодове и зеленчуци. Това са страни както в ЕС, така и извън него, от Чехия в северозападната част на региона до България на югоизток. Гърция и Украйна не са включени в този анализа на Fruit&Vegetable Facts .

Румъния е водещият вносител на пресни плодове и зеленчуци в този регион през изминалата година с количество от 1,23 милиона тона. Румънският внос на пресни плодове и зеленчуци продължава да нараства от година на година. Това не е така за Чешката република. През изминалата година Чехия е внесла 1,11 милиона тона пресни плодове и зеленчуци. След пика през 2015 г. и 2016 г. от 1,25 милиона тона, той непрекъснато намалява всяка следваща година. След тези две държави се нареждат редица страни, които внасят все повече пресни плодове и зеленчуци, а именно България, Словакия , Унгария , Словения , Сърбия и Хърватия. Нашата страна се нарежда на трето място след Румъния и Чехия по внос на плодове и зеленчуци, въпреки че има значително по-малко население и от двете страни. В страната ни са влезли 633 хил. тона пресни плодове и зеленчуци, а производството е било почти толкова – 636 хил. тона

След това има редица държави, които внасят скромни количества пресни плодове и зеленчуци, но показват растеж, а именно Молдова, Северна Македония и Албания. Босна също внася, но импортът не расте. Същото важи и за най-малкия вносител Черна гора.

Много малки държави
Румъния има най-много жители, почти 20 милиона. Следва Чехия с малко под 11 милиона жители. Унгария има почти 10 милиона, а Сърбия и България около 7 милиона. Има също 5,5 милиона словаци, 4 милиона хървати и 3,3 милиона босненци. Между 2 и 3 милиона са в Албания, Молдова, Словения и Северна Македония. Черна гора е най-малката, с 0,6 милиона жители. Косово има население от малко под 2 милиона, но са известни малко цифри, тъй като Косово не е признато от много страни.

Само Сърбия и Молдова изнасят значителни количества

Страните от Югоизточна Европа също изнасят пресни плодове и зеленчуци, но като цяло тези количества са по-малки от тези на вноса. Само Молдова и Северна Македония изнасят повече пресни плодове и зеленчуци, отколкото внасят. Сред страните в този регион Сърбия е водещият износител на пресни плодове и зеленчуци с количество от 0,35 милиона тона през 2021 г. Преди
това това беше над 0,4 милиона тона. Молдова е втора с количества от над 0,3 милиона тона. Северна Македония представлява малко под 0,3 милиона тона годишно. Следват Словения с 0,25 млн. тона и Унгария с 0,2 млн. тона. Другите страни изнасят още по-малко.

Румъния има голямо производство на зеленчуци
Румъния е страна с доста големи производители на зеленчуци и плодове. Производството на зеленчуци, изкл. промишленият продукт възлиза на почти 2 милиона тона. Зелето и доматите за свежия пазар са най-важни за съседите. След това следват лука, чушките и морковите. Унгария произвежда годишно почти 1,2 милиона тона зеленчуци. Сред отглежданите продукти най-важни са грахът, чушките и морковите. Албанското производство на зеленчуци е около 0,7 милиона тона. Най-важни са краставиците, лукът и чушките/чушките. Производството на сръбски зеленчуци е около 650 000 тона, като най-голямо е производството на зеле, чушките и доматите за пресен пазар. Българската зеленчукова реколта е над 400 000 тона, като най-голям обем има при доматите за свежа консумация. Производството на Чешката република е сравнително скромно – 260 000 тона. Лукът, морковите и зелето са най-важни в Чехия.

Румъния и Сърбия отглеждат много плодове

Румъния с над 2 милиона тона и Сърбия с над 1 милион тона са основните производители на плодове в региона. В Румъния се отглеждат предимно ябълки и дини. В Сърбия основно ябълки. Молдова, Унгария и Албания получават около 500 до 600 000 тона плодове. В Молдова се отглеждат предимно ябълки. Същото прави и Унгария, но освен това тази страна произвежда и много дини. Последният продукт е особено голям в Албания. В тази страна се отглеждат и цитрусови плодове. Цитрусите са популярни и в Хърватия. Нидерландия изнася основно за Чешката република, но има ръст и в други страни. И за Нидерландия, и за Белгия Чехия е най-важният пазар за продажби в Югоизточна Европа. Холандия е изнесла 236, 000 тона пресни плодове и зеленчуци за Чешката република миналата година, вкл. реекспорт. През 2018 и 2019 г. беше повече. Белгийският износ за Чешката република миналата година, над 100 000 тона, беше по-малък в сравнение с предходните години, когато често възлизаше на около 140 000 тона.

Нидерландия (ре)експортира около 150 000 тона пресни плодове и зеленчуци за Румъния годишно. Унгария и Словакия получават от 50 до 60 000 тона годишно от тази държава. Миналата година страната е изнесла 38 000 тона за Хърватия, 25 000 тона за Сърбия, 20 000 тона за България и 16 000 тона за Словения. Много реекспорти се извършват по-специално от Холандия. Това се отнася, наред с други и за бананите. В страните от ЕС от Южна Европа бананите се внасят много и от Белгия, Германия и Франция. Други продукти, които често се изнасят от Холандия за Югоизточна Европа, са лук, домати, моркови, портокали, круши, целина, ананаси, авокадо, сладки картофи, зеле, грейпфрути, чушки и лимони.

Турция е основният доставчик и продължава да расте
Турция е най-важният доставчик за страните от Югоизточна Европа, като вносът от Турция продължава да нараства всяка година. Турските продукти се внасят основно в Румъния и България. Турция също е важен доставчик на Сърбия. Германия е вторият доставчик, но там ръстът спира. Гърция е третият доставчик. Вносът от тази страна винаги се е увеличавал, но миналата година имаше лек спад. Румъния, България и Унгария внасят много гръцки продукти. Холандия и Испания са другите основни доставчици. Вносът от Холандия достигна връх през 2019 г., докато вносът от Испания продължава да расте. Както за Холандия, така и за Испания, Чешката република е най-важният пазар за продажби в региона. Испания също доставя много за Словакия и Унгария. Следват Полша и Италия. От двете страни в Югоизточна Европа се внасят все по-малко пресни плодове и зеленчуци. Полският продукт е голям, особено в Румъния и в по-малка степен в Словакия. Италия отново е голям вносител в Чешката република, а също и в Словения и Хърватия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама