Защитете зелето от нашествието на вредителите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Използвайте естествените прегради

Зелето е сред културите, които могат да се срещнат във всеки двор. За да ги запазите от нашествието на много вредители и болести, трябва да прилагате редица агромерки. Единият вариант е да използвате химически препарати, другият е да обезопасите насажденията чрез техните съседи.

Рицинът е отровен, но полезен

Рицинът се нарича често и градинска палма. Расте на височина до 2-3 м, бързо, има едри листа и изглежда много красиво и екзотично. Както е известно, рицинът е отровно растение. То бива избягвано дори от комарите и мухите. Не е удивително, че то може да предпази зелевите растения и от зелевата пеперуда, която нанася много вреди на културата. Рицинът отделя отровно вещество, което се съдържа и в клонките, и в семената на храста. То може да окаже пагубно влияние на човешкия организъм, затова е желателно да миете ръцете си при всеки контакт с растението или пък да избягвате близостта му.

За да си засадите рицин, използвайте семена. Можете да ги накиснете предварително, за да покълнат по-бързо. Главното е да отбележите мястото на засяване. За да получават семената достатъчно влага, добре е да оградите посева с буркан или пластмасова бутилка.

 

Осигурете поне 50 см от стръковете

Рицинът е високо растение. То формира широко сенчесто петно, затова е желателно да го засаждате така, че зелето през цялото време да се намира на слънце – на сянка глави трудно ще се образуват. Задължително от зелевите растения до отровния съсед трябва да има поне 50 см разстояние. С разрастването на зелето можете да отрежете долните листа на палмата – те са толкова широки, а свободно място тук няма да ви е излишно.

Зелето също не трябва да се сади тясно, между растенията трябва да има приблизително 35-40 см, като се има предвид сорта. Единственият недостатък се състои в това, че не е желателно да се садят повече от два реда с разсади: рицинът пъди вредителите само на малко разстояние. Затова, за да увеличите реколтата, можете за засеете зелето по формата на буквата Г по северната и западната страна на участъка.

 

И копърът ще ви е от помощ

Има още едно растение, което няма да попречи на растежа на зелето и грижовно ще го пази – копърът. Характерната за нашите зеленчукови градини култура прекрасно пъди листните въшки, а семената й смело могат да се разхвърлят из всички лехи. Само не трябва да сгъстявате посевите, а да изрежете излишните стебла при разрастването им така, че копърът да не превишава по височина зелето. Както се вижда, тук има двойна полза: и защита от вредители, и ароматна подправка, която може да се използва през зимата.

Няколко полезни съвета

Такъв метод на отглеждане на зелето е много ефективен. Резултатите сами го показват. Отглеждат се големи и плътни зелки, които са с тегло до 5-6 кг и не биват нападани от вредители. Но разбира се, има и други малки тайни:

– Ако не можете да получите разсад на перваза на прозореца си, то изчакайте пролетните дни и засейте семената на зелето директно в лехите, като ги покриете с полиетиленово фолио;

– Разсадът става закален и се прихваща добре. След като се прихване след засаждане на постоянното му място, можете да го подхраните с малко количество угнил оборски тор;

– Не забравяйте да премахвате всички завехнали листа отдолу. Тяхното развитие вече не е важно и ако отделите излишните, цялата почвена влага и хранителни вещества ще се насочат към образуването и развитието на зелката;

– Старайте се да поливате по-често зелето: културата обича влагата и от нея главите стават по-сочни, а при слагане в бидона, хрупкат апетитно;

– Рицинът, който пази зелето, може да краси градината ви до късна есен. След първите студове палмата увяхва и е желателно веднага да я изкорените, за да си почине и почвата под нея през зимата. Имайте предвид, че корените на рицина са масивни и няма да минете без лопата. Не забравяйте, че е най-добре да работите с ръкавици, тъй като отровата се запазва през цялата година. Гледайте да съберете семенните кутийки преди да са се отворили, тъй като и семената запазват токсичността си.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама