Как да съберете семена от домати

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Ето отговор на въпроса откъде трябва да откъснете плодовете и колко да са големи

От средата на лятото започва събирането на реколтата от зеленчуци, в това число, и от домати. Ако сте сред стопаните, които се радват на изобилна реколта от едри плодове, то вероятно ще искате да запазите именно този сорт и за догодина за градината си. Затова и възниква въпросът как правилно да съберете семената от доматите, че да имате подобна реколта?

Има няколко основни стъпки, които трябва да преминете, за да си осигурите семена за посев.

Първо, трябва да изберете растението, от което да вземете плодове за семена. Храстът трябва да отговаря на няколко основни изисквания: да е развит, със силно, здраво и правилно формирано стебло и типични листа; да няма признаци на болести или следи от поражения от вредители; да има плодове на двете най-долни нива. Най-добре е да си отбележите 2 или 3 такива храста и да ги използвате за събиране на плодове и семена по отделно.

Втората стъпка е да изберете правилно плодовете. Взимайте плодове само от долните нива, най-добре от първото или второто. При тези цветове е имало малка възможност за кръстосано опрашване, затова и има по-голяма вероятност да получите този сорт, който именно сте садили. На второ място, в първите плодове има максимум хранителни вещества и жизнени сили, затова и посевният материал е от най-добро качество.

Когато избирате плода, гледайте размерът, формата и окраската да са с типични характеристики за сорта. Въпреки че ще ви се прииска, не взимайте най-големия плод. Средните плодове за сред най-добрите за събиране на семена. Те, като правило, дават стабилна и устойчива по качество реколта.

Плодовете трябва да са узрели, напълно формирани, но не и презрели.

Как правилно да съберете семената? Това е най-важният въпрос. За тази цел ви трябва остър нож, чиния или купичка за разделяне, буркан, малка лъжичка, марля или сито. Всички инструменти е желателно да се дезинфекцират, а плодовете да се измият.

Внимателно разрежете плодовете на 2-4 части. Извадете течната маса със семената с помощта на лъжичка в отделно бурканче. Тази течност трябва да фермертира. Ако сместа е прекалено гъста, можете да добавите малко преварена вода и да покриете с кърпа или марля, а след това да приберете на място с температура 22-24 градуса. За ферментиране обикновено са нужни 48 часа. Ще познаете приключването на процеса по това, че течността изсветлява и живите семена падат на дъното.

Следващата стъпка е да промиете семената. Първо излейте горната част с кухите семена. След това добавете чиста вода, разбъркайте и отново оставете семената да паднат на дъното. След това със сито или парче марля прецедете течността и промийте събраните семена с вода.

Задължително дезинфекцирайте семената. Най-често се използва слаб разтвор на калиев перманганат, като в него семената трябва да престоят 15 минути. После трябва да ги оставите да се просушат. За тази цел ги разсипете на тънък слой върху натурална тъкан, но не и върху хартиена салфетка, тъй като семената могат да се залепят за нея. Поставете ги на проветриво място. Готовите семена трябва свободно да се изсипват от ръката ви без да се прилепват едно към друго.

Разсипете ги по хартиени пликчета или памучни торбички. Отбележете на етикет сорта, датата на събиране и храста, от който сте ги взели. Съхранявайте ги на сухо място, като кълняемостта им може да се запази до петилетка.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА