При съмнения за бракониерство и незаконни дейности в горите гражданите могат да подават сигнал в онлайн приложението „Защити гората”

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Приложението „Защити гората”, създадено с цел подаване на сигнали от граждани относно съмнения за бракониерство и други незаконни дейности в горите вече е достъпно.  То  е създадено  от Изпълнителната агенция по горите и инициативата ГОРАТА.БГ, предаде НЛРС – СЛРБ.

„Това е лесно решение, с което всеки човек с мобилен телефон в ръка се превръща в единица, която може да контролира всичко случващо се в горите в България, включително и за незаконен лов”, обясни пред SLRB.BG накратко каква е реалната  полза от нововъведението Никола Рахнев от ГОРАТА.БГ.

В приложението потребителите имат възможност да подават сигнали за незаконна сеч, незаконен транспорт, незаконен лов, както и секция за други нарушения.

„Например виждате някъде сеч, описали сме коя сеч е законна и коя е незаконна,  има много лесни белези, по които може да се разпознае, можете да ги видите на zashtiti.gorata.bg. Пак там  е описано от експерти от Изпълнителна агенция по горите какво е незаконен лов”, споделя още Рахнев.

защити гората

Как се случва подаването на сигнал в “Защити гората”?

За да бъде подаден сигнал за нарушение в приложението е необходимо да заснемете снимка със смартфора си. Влизайки в приложението прикачвате снимката, посочват се още мястото и точният час на заснемане на нарушението. Подавайки тази информация, сигналът отива директно в Изпълнителната агенция по горите. Разглежда се в много кратки срокове и се изпраща отговор до подателят, който се публикува на интернет страницата, както и в приложението, където той ще бъде публично достъпен.
Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” също има активна платформа за подаване на сигнали “ИЗПРАТИ СИГНАЛ”, където също може да бъдат подавани сигнали за нарушения.

 

 

Снимка: https://zashtiti.gorata.bg/

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама