Как да се справите бързо с маната в градината и лозето (+ рецепти)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Влажното време и температурите провокират разпространението на заразата

Честити превалявания и повишение на влажността на въздуха са отлична среда за развитието на много инфекции сред растенията, като най-честата зараза е маната. Източник на първично заразяване на растенията от брашнеста мана се явяват летните конидиоспори. Развивайки се, след узряване те се разнасят от вятъра, капките влага, мравките, листните въшки и другите вредители. За една година се продуцират до 8-10 поколения спори, които поразяват нови растения и повторно заразяват отслабените и болните. През есента пък се развиват зимните спори. Те презимуват и могат да се запазят до 6 години, без да губят способност към заразяване и при оптимални условия (топлина, влага, непочистени растителни остатъци) отново да започна да развиват вегетативна част – мицели.

Ако не сте почитател на химическите препарати, то има и народни методи, които ще ви помогнат в борбата с брашнестата мана. Сред „оръжията” са растителната пепел, чесънът, калиевият перманганат, горчицата, отварите и настойките от билки с фунгицидни свойства.

За приготвянето на пепелен разтвор в 5 литра загрята до 40 градуса вода сипете 500 г растителна пепел и оставете да кисне 4-5 дни. Разтворът трябва да се разбърква няколко пъти на ден. Прецежда се, добавя се вода до 10 литра, сипва се 50 г домашен сапун и растенията се опръскват, като се стараете добре да намокрите горната и долната повърхност на листата. Остатъкът от разтвора се разрежда с вода и растенията се поливат около корените им.

Ако е нужно веднага да опръскате растенията, можете да приготвите и бърз разтвор. 150 г растителна пепел се смесват с 5 литра вода, варят се 30 минути. Разтворът се охлажда, филтрира се и растенията се опръскват.

Можете да използвате и калиев перманганат, като приготвите разтвор от 2,5 г от препарата на 10 литра вода. Можете да постигнете добри резултати при опръскване в началото на развитие на болестта като пръскате през 5 дни в продължение на 2 седмици.

Ако искате да използвате чесън, то вземете 250 г наситнен чесън, който трябва да киснете в 10 литра вода за 24 часа, след това прецедете и обработете растенията.

Ако нуждата от опръскване на културите в градината ви е съвпаднала със събирането на чесъна и имате зелена маса, то залейте ½ кофа пълна с наситнена зелени чеснови стебла с вода, оставете така за 24 часа. След това прецедете разтвора и с тази настойка опръскайте културите.

В домашната аптечка сигурно имате и суха горчица. 2 с.л. без връх суха горчица се разреждат в кофа гореща вода. Изстиналият разтвор може да се използва за опръскване и за поливане.

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама