Вратига и горчица морят брашнестата мана

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Опазете културите от гъбни заболявания с хвощ

Топлото и влажно време предразполага развитието и намножаването на болести и неприятели. Най-голяма сила набират гьбните болести, като брашнеста мана, рьжда, сиво гниене и др. Гьбите нападат тьканите на отслабнали, сгьстени, неправилно торени растения. А вятърът разнася на големи разстояния спорите. В почвата те остават дълго време и проникват чрез корените. Затова преди сеитба профилактично се третират семената, а после не са оставят гъсти разсадите. Още при първите признаци на заболяване да се премахват засегнатите леторасли и листа. Посипаната дървесна пепел върху почвата също укрепва защитните сили на растенията. Засаденият в лехите чесън и пелин пък пазят от брашнеста мана.

Ако искате да спасите градината си от гъбни болести, то направете отвара от хвощ. С нея може да се пръска редовно от пролетта до лятото. За тази цел вземете 1 кг свеж или 100 г изсушен хвощ и го залейте с 10 л вода за едно денонощие. След това варете сместа за 1-2 часа, прецедете я, охладете я и я разредете в съотношение 1:5. Препаратът се съхранява 1 седмица.

Срещу брашнестата мана можете да използвате и вратигата – 300 г свежа или 30 г изсушена вратига се залива с 10 л вода за едно денонощие, след това се вари 1-2 часа, прецежда се и се изстудява. Пръска се почвата без да се разрежда се. Вратигата е отровна, затова внимавайте при работата с нея.

Към биологичните мерки за борба с брашнестата мана се отнася и извлекът от прегорял оборски тор, най-добре говежди – 1 част тор се залива с 3 части вода и се оставя три денонощия. След това извлекът се разрежда с вода: 1 част извлек и 2-3 части вода. Прецежда се и се пръска няколко пъти, най-добре привечер. Съдържащите се в оборския тор бактерии убиват спорите на гъбата на брашнеста мана. Същите мерки могат да бъдат използвани при борба с брашнестата мана на цариградското грозде и касиса, на други ягодоплодни култури.

Две седмици преди събиране на реколтата обаче всички пръскания трябва да спрат.

Сода за хляб и горчица пазят луковиците здрави

Можете да опазите листата на декоративните растения по следния начин. 15 г сода за хляб и 100 г суха горчица се заливат с неголямо количество гореща вода. Отделно в топла вода се разтварят 50 г син камък. В кофа с вода се изсипва първо содата с горчицата и към тях постепенно с постоянно бъркане се добавя син камък. С тази съставка могат да дезинфекцират луковиците на цветя преди засаждане, като след обработката се промиват с вода.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА