Производители: 20% от картофите ще останат на полето

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

„Бъларските картофи стоят непродадени. Над 75% реколтата е прибрана, но има и една немалка част, около 20%, която не е прибрана и производителите планират да не я прибират, защото няма къде да я складират”, каза специално за „Агрозона” Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводитеелите. Той сподели, че всеки производител съхранява продукцията си където намери – по дворове, по улици, по складове, гаражи. Според Тодор Джиков има много сериозен натиск върху бранша. „Много евтино се предлагат картофи от Румъния, от Гърция, Германия, Полша. Много голяма част картофи се преопакова от некоректни търговци и се предлага за българска продукция.” Според председателя на асоциацията става въпрос за оцеляване, защото хората, които се занимават основно с отглеждането на картофи, са в планинските и полупланинските райони, където това е единствения възмомжен поминък.

В момента от Националната асоциация на картофопроизводителите провеждат разговори с земеделското министерство за вариантите за подпомагане на производителите на картофи, за да могат да оцелеят. „В производители се опитват да продават български картофи на 23-25 ст, само за да продадат нещо, да получат пари, за да могат да доизвадят продукцията и да освободят место къде да приберат останалите по полето картофи”, допълни още Тодор Джиков.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама