Нивото на риск във Франция отново се повиши, засилват прилагането на превантивни мерки в птицефермите
След откриването на високопатогенния вирус на птичия грип H5N8 в два лебеда в Холандия на 23 октомври, броят на случаите на диви животни продължава да нараства в Европа. Вътрешните огнища и случаи в дивата орнитофауна са потвърдени не само в Холандия, но и в Германия и Обединеното кралство.
Ускорението на динамиката на инфекцията увеличава риска от въвеждане на вируса във Франция чрез миграционните коридори, използвани в момента от дивите птици.
Изправен пред тази ситуация, министърът на земеделието и храните Жулиен Денорманди реши да промени от “умерено” на “високо” нивото на риск от въвеждане на вируса на птичия грип от авифауна в столицата Франция или в други, пресичани от миграционните коридори на дивите птици райони с особен риск.
Мерки за биологична сигурност

Важно е обаче да се напомни на земеделските производители и превозвачите, че трябва стриктно да се придържат към всички мерки за биологична сигурност, включително почистване и дезинфекция във ферми, транспортни каси и превозни средства, за да се предотврати всяко пристигане на вируса във Франция, независимо от начина на въвеждане .
Жулиен Денорманди призовава за стриктно спазване на мерките за биосигурност и засилено наблюдение от страна на професионалисти, лица, които отглеждат птици, и ловци.
Следните превантивни мерки стават задължителни във всички високорискови райони:
- затваряне или защита на птицеферми чрез мрежа с намаляване на външните маршрути за животни;
- забрана за събиране на птици (примери: състезания, панаири или изложби);
- забрана за включване на птици, произхождащи от други райони, в събирания, организирани в останалата част от територията на страната;
- забрана за транспортиране и пускане на дивеч;
Запазват се и следните задължителни мерки за цялата територия:
- ежедневно клинично наблюдение в търговски ферми;
- забрана за състезания със състезателни гълъби, заминаващи или пристигащи от цитиран отдел;
- задължителна ваксинация в зоологически градини за птици, които не могат да бъдат затворени или защитени с мрежа.
Към днешна дата Франция е свободна от инфлуенца по птиците. Консумацията на месо, тлъст черен дроб и яйца не представлява риск за хората. Силно патогенната инфлуенца по птиците е инфекциозно, вирусно, силно заразно животинско заболяване, което засяга птиците.