От Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци (СППЗ) се обърнаха с писмо до всички производители на плодове и зеленчуци с уверението, че продукцията, договорена за изкупуване в предварителни договори, ще бъде изкупена и че за бранша един от най-важните приоритети е да преработват българска суровина и да си партнират с български производители. Според инж. Антоанета Божинова, изпълнителен директор на СППЗ обръщението е с цел да се уверят всички производителите на плодове и зеленчуци, че консервната промишленост не спира работа „ Работим с нормални темпове и това, което е договорено в предварителни договори, ще бъде изпълнено, а други производители на плодове и зеленчуци, които имат количества, които са произведени, ги насърчаваме да се свържат било с нас или директно с членовете ни, за да можем да видим дали техните култури са подходящи за преработка и има ли интерес от някои от нашите членове да ги изкупят”, допълни още тя. От СППЗ уверяват, че фабриките работят с нормален капацитет.
Според писмото, подписано от Председател на УС на СППЗ Стойко Кировски, за сезон 2020 фабриките, членуващи в СППЗ, плануват да изкупят не по-малки количества плодове и зеленчуци от предходната година, а някои от тях и да ги завишат, като условията за отговорност към качество, количество, партидност и гаранции за безопасност остават непроменени. Преди изкупуването производителите трябва да покрият минималните качествени изисквания за пипер, домат, патладжан и корнишон, разработени и одобрени още 2006 година, казват още от там.
Преработвателите искат БГ зарзават, няма да правят компромиси с качеството

Автор:
Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.