Искаме гратисен период за работа по старите правила на ОСП

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

В случай, че Общата селскостопанска политика не се гласува в рамките на сегашния европарламент, това ще доведе до една нестабилност, а притесненията на хората, които се занимават със земеделие ще се задълбочат. Това каза днес председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов преди откриването на Седмата Национална среща на земеделските производители в България. “Всяко едно отлагане води до много неизвестности, които смущават работата ни. По принцип общите рамки са ясни, но има много забележки по отношение на съответните документи. Те са хиляди и аз съм притеснен от това дали ще има достатъчно време в рамките на този Европарламент всичките забележки и предложения да бъдат обработени, за да може да се гласуват нормативните документи”, каза още Венцислав Върбанов. Той припомни, че през 2017-та година от АЗПБ успяха да обединят целия сектор и беше изработена обща позиция относно визията за бъдещето на ОСП. Тя беше приета не само от Министерството на земеделието, но и от Правителството и стана национална.

„Тази позиция е нашето мнение. Всичко останало ще бъде решението на Европарламента и на Съвета на министрите. Доколкото знам и в този съвет има доста големи противоречия и се споделят различни мнения. Ние смятаме, че е най-добре да се даде възможност на националните правителства, в зависимост от това в коя област са най-добрите им постижения и каква е Националната стратегия за развитие на сектора, да определят решенията за таваните“, каза още Върбанов. Той е категоричен, че таваните на плащанията трябва да бъдат национални решения, защото земеделието в България е структурирано по много различен начин, отколкото в останалите страни от Европа. „Смятам че един общ модел не бива да бъде наложен. Много ще бъде жалко, ако нещо, което се гради у нас вече 20 години се разруши“, каза още председателят на АЗПБ.

Венцислав Върбанов уточни, че с около 200 милиона евро са намалени средствата в Програмата за развитие на селските райони за следващия програмен период. В сравнение с другите страни ние не сме толкова ощетени, защото има държави, където общият бюджет е намален с около 5%. Анализът на таваните на плащанията пък сочи, че за последните пет години икономиите от намалените тавани са около 180 милиона евро за всички европейски страни Това е символично на фона на милиардите които се харчат за Обща селскостопанска политика. “Това е една нищожна капчица в морето, затова е необходим ясен анализ, защото ако няма такъв анализ и се приемат ограничения чисто популистично, това няма да доведе до добър резултат. Трябва да се подходи много професионално и наистина да се стъпи на анализи“, каза още Върбанов. Ако наистина не се вземе решението до края на на мандата на този парламент, най-добрият вариант е да се даде гратисен период от две или три години, в който да останат старите правила, за да може постепенно да се премине към новата селскостопанска политика. „Това е нашето предложение и желание, но не сме сигурни дали ще стане“, уточни Венцислав Върбанов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама